Yazar

abdullahayan@gmail.com

92 makale bulunmakatadır

Kazananlar, kaybedenler… MTSO seçimlerinde ne oldu? -1-

Olan oldu, geçti gitti diye düşünenler çıkabilir ama aralayacağım pencereden bakan ve baktığını gören, anlayan herkes bu kez MTSO' da yaşananların, her yönüyle, dört bilemediniz beş yılda bir tekrarlanan olağan bir oda seçiminden çok daha farklı olduğunu görecektir.

10:21 - 12 Nisan 2018

+A

-A

Bu nedenle günümüz Türkiye ikliminden ve içinden geçmekte olduğumuz olağanüstü dönemden ayrı olarak ele alınacak Mersin Ticaret ve Sanayi Odası seçim süreci ve sürecin doğurduğu sonuçlar itibariyle de eksik kalacaktır.
 Bu nedenle tüm süreci ve sürecin sebep sonuç ilişkilerini genel ülke konjonktürünü göz ardı etmeden farklı açılardan ele almaya çalışacak, tabloyu iki makale içinde toparlamaya çalışacağım.
Son günlerde üstelik hem seçim arifesinde, hem de sonuçların ortaya çıkmasından sonra, yukarıdaki "ne oldu?" sorusuyla o kadar çok karşılaştım ki, hem yanıt arayanlara hem de ileride bugünleri yazacak olanlara yardımcı olur diye yaşanan gelişmelerin perde önüne bir nebze ışık tutayım, perde arkasını da kıyı/köşesinden bir nebze de olsa aralayayım istedim.
Evet MTSO seçimleriyle oluşan Meclisin oylarıyla ortaya çıkan Yönetim Kurulunda giden ve gelenlerin oranına bakılacak olursa, Oda tarihinde bugüne kadar eşine az rastlanır bir değişim yaşandı.
11 kişiden oluşan yönetim kurulunun Başkan dahil 8'i yeni yönetimde yer almaması veya alamaması bile başlı başına yaşanan depremin ilk yansımasıdır.
10 Mayıs 2013 Cuma günü toplanan dönemin MTSO Meclisince seçilen yönetim kurulunda yer alan Başkan Şerafettin Aşut, Kasım Tanrıöver, Nuh Yükselgüngör, Ufuk Maya, Ekrem Sağlam, Fatih Kısa, Alper Gürsoy, Enis Hekimoğlu 5 yılın sonunda oluşan yeni yönetimde yer almak şöyle dursun, yönetime girme iddiasında bile bulunmadı, meclisin önüne gelen iki listede de yer almadı (Kasım Tanrıöver, Alper Gürsoy, Fatih Kısa, İbrahim Zeper gibi bazı yönetim kurulu üyelerinin meslek gruplarını temsilen ya seçimlere girmediklerini veya içlerinden girenler olsa da kazanamadıklarını* belirtip, yeni mecliste yer almadıklarını veya alamadıklarını da not düşmekte yarar var.)
Birkaç ay öncesine kadar seçimlere hayli iddialı hazırlanan bazı isimlerin "FETÖ" bağlantılı bir operasyonda göz altına alındıktan sonra serbest bırakılsalar da, sessizce bir köşeye çekildikleri sır değil.
Ama henüz sır olan ve belki uzunca süre de gizemini koruyacak olan eski Başkan Şerafettin Aşut' un son anda "ben yokum" diyerek koltuğu bırakıp gitmesi…
Birileri çıkıp "bunda şaşıracak ne var? Zaten aylar öncesinden Aşut 'ben aday değilim' dememiş miydi?" diyebilir.
Oysa Oda' daki gelişmeleri yakından izleyenler açısından ortada fiili olarak sürpriz tanımının bile hafif kalacağı bir durum var.
Aslında Aşut  Temmuz 2017'de düzenlediği ve Mersin kamuoyu bir yana Oda' da kader birliği yaptığı en yakın arkadaşlarını bile şok eden basın toplantısında kesin bir dille ama o ana kadar hiç kimsenin beklemediği biçimde altını kalın çizgilerle çizerek yapılacak seçimde aday olmayacağını açıklamıştı.
O gün basın toplantısını medya mensuplarıyla birlikte izleyen ve Aşut' un kendi ifadeleriyle 'şok' kararını değerlendirmelerini istediğim yakın arkadaşları, Başkanın duygusal bir süreçten geçtiğini, kısa zamanda toparlanıp kaldığı yerden üstlendiği görevi sürdüreceğini ifade etmişlerdi.
Oysa Aşut kararının geçici bir tavır olmadığını Eylül 2017' de yineledi. Yinelemekle de kalmadı, kendi ifadesiyle 'küçük ruhlu kişilere daha çok prim veren kentin önemli kurumlarını', hatta kader birliği yaptığı kimi 'yol arkadaşlarını' da 'MTSO birilerinin nemalanacağı ya da siyaset yapılacak bir yer değil' gibisinden hayli sert ifadelerle eleştirmekle kalmadı, 'zehir, zıkkım' sözlerle yerden yere vurdu.
Vurdu da ne oldu?
Önce MTSO seçimleri tüm diğer odalar gibi Bakanlar Kurulu kararıyla 2017' den 2018' e ertelendi.
Ardından 2017 Eylülünde "yeni dönemde sektörümden aday olmayacağım" diyen Aşut, yeniden ve daha önce de birlikte hareket ettiği çizgiye yakın ekiple tüm gruplarda etkin olacak bir çalışmayı başlattı.
Hem de Temmuz 2017' de altını çizdiği ve sonrasında da sürekli yinelediği "yeni dönemde sektörümden aday olmayacağım" cümlesine karşı bırakın kendi sektörünü, tüm sektörlerde Meclis aritmetiğini belirleyecek bir sistematikle ve kadro hareketiyle…
Aşut, sistematik çalışmanın ve elbette yönetimde olmanın sağladığı avantajın da yadsınamaz etkisiyle oluşturulan sürpriz yeni meslek gruplarını rakiplerin farkına bile varmadığı dizayn etme becerisiyle.
Sonuç?
Seçim sonucunda ortaya çıkan tabloyu ve ondan da önemlisi tablonun radikal biçimde diğer tüm yerel, genel seçimlerde Mersin' e olası yansımalarını ele alacağım ama bir sonraki makalede…
* 4 Mayıs 2013 seçimleri ardından toplanan 81 üyeli Meclis' in belirlediği yönetim kurulu ve alınan oylar:
Başkan Şerafettin Aşut (69) Üyeler: Ufuk Maya (70), Fuat Budur (68), Ekrem Sağlam (68), H.Sefa Çakır (66), İbrahim Zeper (63), Fatih Kısa (61), Kasım Tanrıöver (60), Enis Hekimoğlu (56), Nuh Yükselgüngör (54), Alper Gürsoy (54)
Bu isimlerden Aşut, Maya,Budur, Sağlam, Çakır, Hekimoğlu, Yükselgüngör yeni Mecliste yer almalarına rağmen yeni yönetimde yer almazken, Budur ve Çakır son iki yönetimde de yer alan iki isim.
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku