HALK PAZARI

HALK PAZARI

12 Şubat 2019 10:58
A
a
 Gel vatandaş sivri biber 10 tl!
Yanında toplam değeri 875 milyon tl olan silah harcamaları ücretsiz. Hatta, güvenlik ve savunmaya yönelik olan 4.5 milyar tl değerindeki mal ve hizmet alımı peşin fiyatına müebbet taksitle!
   Gel vatandaş en ucuz patlıcan bizde! Sadece 12 tl!
   Patlıcanın promosyonu bir harika! Tutarı 60 milyon tl’den fazla olan hava taşıtı kiralama mı yoksa 127 milyon tl karşılığında alınan araçlardan birine sahip olmak mı? Patlıcan deyip geçmemek lazım vatandaşın her türlü ayağını yerden keser.
   Temel Reis burada! Ispanak 13 tl!
   Temel Reis bile bizden alıyor! Türkiye’den “ıspanak almaya” gelenleri ağırladık, misafir ettik, yedirdik, içirdik sadece 7 ayda 101 milyon tl’den fazla para ödedik. Bir de seçim döneminde geliyorlarsa aylık yaklaşık 2 milyon tl giderimiz var. Ama bizi etkilemez, yeter ki ıspanağımız tezgâhta kalmasın.
   Gel vatandaş sağa sola bakma! Soğanın kilosu 7 tl!
   Gözlerimizi yaşartan keşke soğan olsa… Ama gel gelelim milletin vekili soğan ekmek yiyor. Nasıl mı? Sadece Temmuz 2018’e kadar olan dilimde kıymetli vekillerimize bütçemizden 119 milyon 959 tl maaş aktardık. Sırf soğanın fiyatını düşürmek için! (O zamanlar 4 tl civarındaydı.) Ama başaramadık. Ve soğan ekmek yemekten, tek taraflı beslenmenin açtığı çeşitli hastalıklara yakalanan kıymetli vekillerimiz hemen iyileşip görevlerinin başına dönsünler diye sağlık giderlerine 7 milyon 138 tl’yi gözümüzü kırpmadan verdik. Çünkü önce sağlık! (Bu soğan reflüyü tetikliyor, dikkat etmek lazım.)
   Başka yere gitme kazıklanırsın! Hıyar 8 tl!
   Dünyanın en iyi hıyarı burada! Hem de 8 tl. Böyle kampanya görülmedi! 3 kilo hıyar alana 6 adet İnsansız Hava Aracı (İHA) sadece 36 milyon 77 bin DOLAR! Çocuğuna, yeğenine, komşuna sıfır kilometre İHA. Sen de hıyarını gönül rahatlığıyla tuzlayarak ye vatandaş.
   Bak buraya vatandaş. Şaka değil, domates 11 tl!
   Kâinatın en ucuz domatesi burada. Sadece 11 tl. Bu domatesi satın alırsan yanında, 2018 yılında bütçesi 7 milyar 774 milyon 183 bin tl olan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı bütün din görevlileri senin için hayr duası edecekler. Allah hepsinden razı olsun. Hı unutmadan, kendilerine toplamda 3.8 milyar tl ödedik. 11 liralık domatesin yanında lafı mı olur!?
Vatandaş birçok yerde olduğu gibi halk pazarındaki maçı da kaybetti. Bugünlerin geleceği aslında yıllardır ortaydı. Fakat kimse sorumluluğu üzerine almak istemedi ve sonucun vahametini yine halk yaşadı. Toprak reformunu yıllarca türlü oyunlarla engelleyen kapitalist devletlerin telkinleriyle tarım ülkesi olan memleketimiz taş ve çimento yığını bir ülkeye dönüştü. Ve ne yazık ki biz buna “büyüme” ve “gelişme” dedik. Reformun önünü, daha doğrusu halkın, üreticinin yükselen refahını önce Köy Enstitüleri ile daha sonra toprak mahsulleri işletmelerini niteliksiz hale getirerek ve popüler kültür adı altında “tüketici toplum” zihniyetini aşılayarak kestiler. Dünyanın en verimli toprakları binaların, gökdelenlerin ve çarpık kentleşmenin kaderine bırakıldı. Yukarıdaki gibi sayısız örnek verebiliriz. Bu yüzden devlet harcamaları ve kurumlara ayrılan bütçeler halkın refah seviyesinin hangi stratejiler doğrultusunda yükseleceği hesaplandıktan sonra karar verilmelidir. “Topraktan geldik, toprağa gideceğiz” sözünü gideceğimiz bir toprak kalmadığı zaman, umarım tebessümle hatırlamayız…
 
Metehan ÖZKÜN

1000
icon
EZGİ TEKE Amca METEHAN ÖZKÜN 1 Mayıs 2019 13:07

EZGİ TEKE AMCA METEHAN ÖZKÜN

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR