Yazar

bedrettingundes@mynet.com

7 makale bulunmakatadır

Demokratik ve Ahlaksal Değerler…

İnsanoğlu çağlar boyunca çeşitli medeniyet tecrübeleri yaşadı. Ne yazık ki her tecrübeden geriye kalan bir “düş kırıklığı” oldu. Çünkü insanoğlu kıtlığa, hastalığa, savaşa çare buldu.

09:12 - 18 Haziran 2019

+A

-A

Ay’a çıktı, yerden petrol çıkardı, teknolojide, bilişimde inanılmaz noktalara geldi; dünyayı neredeyse küçük bir köye dönüştürdü ama mutlu olamadı.
Mutlu olamadığı gibi başkalarını da mutlu edemedi. Bu mutsuzluk; savaşlarla, adaletsiz uygulamalarla yeryüzünü bir kin coğrafyasına dönüştürdü. Bugün hemen bütün dünya, bütün ülkeler insan merkezli, insani değerlerin egemen olduğu bir hayatın özlemini çekiyor.
Dünyadaki zengin devletler, varlıklarını sürdürebilmek için huzur ve barışı inşa edecekleri yerde, kinden, savaştan beslenerek ve ganimetleri ele geçirerek var olmak istiyorlar. Bu da acıları, iç kavgaları, yoksulluğu, çaresizliği beraberinde getiriyor.
Barış ve esenlik değerlerinin insani değerlerle eşit geliştiğini binlerce tarihi izlerin sentezinden görebiliyoruz. Fikirlerimizi, duygularımızı söze, davranışa, esere dönüştürdük. Bunları hayata kattık. İnsanoğluna bazen de geçici ya da göreceli huzur çağları yaşattık.
Ama acıları, baskıları, zulümleri, kıyımları, ayrıştırmaları bir türlü genlerimizden atamadık. Hani o çok özlediğimiz “Doğal ve Temiz Toplum” özlemimizi bir türlü içimizdeki sesle buluşturamadık.
Peki, bu sesi nasıl duyacağız ve içimizde yeşerterek toplumsal yaşama nasıl uyarlayacağız?
Sadece, insansı duygularımızı ön plana çıkararak demokratik ve ahlaksal değerlere sıkı sıkıya sarılarak ve yaşatarak…18.06.2019
Bedrettin GÜNDEŞ

Anahtar Kelimeler : Bedrettin Gündeş, Demokrasi, Ahlak,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku