Yazar

alpayantmen@hotmail.com

4 makale bulunmakatadır

DEMOKRASİ

20:20 - 30 Nisan 2018

+A

-A

DEMOKRASİ
 
HUKUKÇU GÖZÜ
 
Bu gün için güzel Ülkemizde Demokrasi var mı ? 
 
Hele bu gün için artık ilan edilme koşulları ortadan kalkan OHAL sürerken Demokrasi’den söz edebilir miyiz ? 
 
Bu soruların cevabı , bu gün için , maalesef  “hayır” …
 
Çünkü : Cumhuriyet bir rejim, demokrasi ise cumhuriyetin uygulanış şekillerinden biridir. Bir cumhuriyetin tam demokratik cumhuriyet olabilmesi için, o ülke halkının tüm kesimlerinin, çoğulcu özgür iradeleri ile katılımcı olarak yönetim ve denetim süreçlerine doğrudan katıldığı ; demokrasiyi tüm sivil kurum, kuruluş ve kadroları ile var ettiği ve çok kimlikli, değişik inançlı ve çeşitli kültürlerin bir mozaik oluşturacak şekilde bir arada yaşamasına olanak sağlanan bir devlet yapılanmasının gerçekleştirilmesi gerekir.
 
Bu gün için her birimizin çoğulcu özgür iradelerimiz ile katılımcı olarak Ülkemizin yönetim ve denetim süreçlerine doğrudan katılma olanağımız var mı ?  Maalesef yok…
 
Neden mi ? 
 
Kuvvetler ayrılığı olmayan bir Rejim’de yasama, yürütme ve yargı kurumlarının, Devlet içinde tek bir merkeze bağlanarak , iktidarın tek elde toplanması sonucu doğar. 
 
Bir Ülkede adaletin var olduğu hissiyatının yaşayabilmesi hukuk devletinin varlığı ile mümkün ve doğru orantılıdır. 
 
Eğer Cumhurbaşkanlığı Başkanlık sisteminde ısrar edersek sonuç bu olacaktır.Bunun sonucunda da ne demokrasiden , ne insan haklarından , ne adaletten ve ne de hukuktan söz etme olanağımız kalmayacaktır.
 
Bu nedenle 24 Haziran seçimleri son derece büyük önem taşımaktadır. Hayır bloğu Cumhurbaşkanlığı (Başkanlık) seçimlerini kazanmalı ve ardından en kısa sürede kuvvetler ayrılığı sistemine dayalı parlementer sisteme geri dönmemiz gerekmektedir.
 
Ancak ; demokrasi sorun değilse , hukuk devleti önemsiz ise  ve zaten tek adam rejimi bizim için yeterli ise o halde devam … Ama unutmayın , bu yolun sonu yol değil…
 
Sevgi ve saygılarımla…

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku