ABDULLAH AYAN

2021 yatırım programı, Mersin' in payına düşenler -2-

28 Ocak 2021 12:51
A
a
Önceki makalede TBMM' de kabul edilen bütçeye dayanarak hazırlanan yıllık yatırım programlarının önemine değinmiş, merkezi idarenin illere bakışını, önceliklerini bu programların belirlediğini anlatmaya çalıştım.
Örnek olarak ta, Mersin' de hiç kimseyi ilgilendirmeyen Akkuyu' nun üreteceği elektriği farklı bölgelere taşıyacak hatlara son iki yılda aktarılan kaynakları gösterdim..
Dediğim gibi halkın beklentileriyle merkezi idarenin öncelikleri bazen farklı olabiliyor..
Kaldığım yerden devam edeceğim ama bu kez Mersin kamuoyunun yıllardır beklediği yatırımlara 2021 için ayrılan bütçelere değinmeye çalışacağım..
Örneğin tüm bölgeye hayat verecek, yaklaşık 20 bin hektar alanı sulayacak Pamukluk Barajı..
Berdan ırmağı üzerinde kurulması hedeflenen üç barajın ikincisi (ilki Mersin içme suyunu da sağlayan Berdan Barajı) olan Pamukluk 2009' dan beri tüm programlarda yer alıyor.
Proje tutarı 368 milyon lira olan baraja 2015 yılına kadar aktarılan kaynak 65 milyon lira..
2019' da tamamlanması öngörülen yatırım için 2016 programında ayrılan para 18 milyon lira..
"Ne kadar para, o kadar iş" ilkesi burada işliyor ve ödenek kadar ilerliyor proje..
2021 yatırım programında Pamukluk Barajının bitim tarihi 2027' ye ötelenirken proje tutarı 780 milyon liraya revize ediliyor. Sevindirici gelişme ise 58 milyon 330 bin TL ile bugüne kadar ayrılan en büyük yıllık ödeneğin ayrılmış olması..
Pamukluk barajı, Mersin' in ileride doğabilecek içme suyu ihtiyacını mevcut Berdan ile birlikte giderecek özelliğiyle de hayati önemde bir yatırım..
Mersin tarım üreticisinin yıllardır dört gözle beklediği bir başka yatırım, 2016' da hazırlanan ve 2017 programına 5 milyon TL ödenekle giriş yaparken 2022'de tamamlanması öngörülen Mezitli Erçel sulama projesi..
Bu yılki programda, bitim tarihi 2027' ye yatırım tutarı ise 437 milyon TL' ye çekilmiş… Ayrılan ödenek ise 10 milyon TL.. Bugüne kadar 59 milyon TL harcanan proje böylesi bütçelerle ön görülen tarihte biter mi? Yanıtı içinde bir soru bu..
**
Gelelim Mersin' in Çukurova Havalimanı kadar önemli hatta yapılmazsa havalimanının önemli işlevinin anlamsız hale geleceği olmazsa olmaz projesine..
Çeşmeli-Taşucu otoyolu önceki programlarda olduğu gibi 2021 yatırım programında da yer almıyor..
O proje büyük olasılıkla 'Yap İşlet Devret' yöntemiyle işi üstlenecek bir grubu bekliyor..
Peki mevcut Mersin-Silifke devlet yolu yatırım programı cephesine ne durumda?
Geçtiğimiz yıllarda rehabilite ediliyor, genişletiliyor diye sevinirken daraltılan ve üç şeritten iki şeride indirilip özellikle yaz sezonunda işkence halini alan o yol için merkezi idare kesenin ağzını açmış bu kez..
1985' ten beri yatırım programlarının demirbaş projesinin 2024' te tamamlanması ön görülürken 2021 programında ayrılan ödenek tam 574 milyon lira.. Kaynak aktarımı bu hızla sürerse gerçekten tamamlanır o yol.. Ama Mersin' in hangi yarasına merhem olur? Yanıtı malum bir başka soru da bu..
**
2021 yatırım programında ilginç bir proje de Mersin Büyükşehir Belediyesinin ihaleye çıktığı hafif raylı sistem veya kamuoyuna lanse edilen adıyla Metro hattı yapımı..
2023' te tamamlanması amaçlanan yatırım için ön görülen proje tutarı 4 milyar 390 milyonu dış kredi olmak üzere 5 milyar 44 milyon TL..
Daha henüz ihalesi yapılmamış yatırım 2023' te tamamlanır mı ve bu paralara çıkar mı? Sorunun ilkini yanıtlamak olanaksız ama ikincisine ışık tutacak bir veri var elimizde..
İzmir BŞ belediyesinin 2019' da yapımına başladığı Buca-Üçyol hafif raylı sistem hattıyla ilgili bilgiler..
Buca-Üçyol HRS, Mersin HRS ile her açıdan birebir aynı.. İki proje de aç-kapa ve tek tünel yöntemleri, istasyon sayıları, mesafeleri itibariyle farksız. Hatta iki projenin de danışmanlık şirketi aynı..
Peki Mersin' de 4 milyar 285 milyon TL' ye mal olacağı ön görülen proje İzmir' de nasıl oluyor da 8 milyar 110 milyon olarak yer alıyor programda?
Elbet yatırım programlarında yer alan tahminlerle uygulama maliyetleri hiçbir alanda uyuşmuyor. Hele Türkiye gibi döviz kurlarının olağanüstü değişim gösterdiği bir ülkede, dış kredilerle yapılacak bu tür projelerin "evdeki hesabıyla çarşıdakinin" uyuşmamasının kaçınılmaz gerçeği ortadayken..
Bu nedenle hangi rakamlar yer alırsa alsın Mersin HRS projesi hakkında değerlendirme yapmak için ihaleyi görmemiz gerekiyor..
Makaleyi sevindirici bir gelişmeyle, tamamlandığında Mersinin önemli açığını kapatacak Mezitli Devlet Hastanesi projesi ile noktalayayım..
150 yataklı hastane 2016' dan beri yatırım programlarında yer alıyordu ancak bugüne kadar tek kuruş ödenek ayrılmamıştı..
175 milyon TL' ye çıkması öngörülen hastane için ilk kez 2021 programına 17 milyon 500 bin lira ödenek koyuldu.. Yatırımın %10' da olsa, projeye başlanması önemli..
Keşke kuş uçmaz kervan geçmez yerde halen maliyeti ve sırtımıza yüklediği bedelleri meçhul Şehir Hastanesi yerine Mersin' e Mezitli benzeri 3-4 hastane yapılsaydı..
Hem merkez ilçelerde hastaların kolay erişimi sağlanır, hem de birbiriyle olumlu anlamda rekabet eden ve daha kaliteliyi sunma arayışı vatandaşa hizmet yarışı olarak gerçekleşirdi.
Mezitli Devlet Hastanesi umarım ön görülen sürede tamamlanır ve hizmet anlamında örnek olur..
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR