LÜLÜ, "KADINLARIMIZIN HAYATIN HER ALANINDA DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YER ALMALI"

Mersin 4 Aralık 2020 16:59
Videoyu Aç LÜLÜ, "KADINLARIMIZIN HAYATIN HER ALANINDA DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YER ALMALI"
A
a
Murat Group Gümrükleme Yönetim Kurulu Başkanı ve Lülü Bey Çiftliği Sahibi Akgün Lülü, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü ve kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin yıl dönümü dolayısı ile mesaj yayınladı. 

Lülü mesajında Atatürk’ün en önemli devrimlerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının olduğu vurgusunu yaparak ‘’Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘’Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın’’ demiştir. Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadına 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, köy heyetine seçilme hakkı verilmiştir. Kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı 5 Aralık 1934 yılında Anayasa ve Seçim Kanununda yapılan yasa değişikliği ile tanınmıştır.
Atatürk'ün, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından günümüze kadar kadınlarımız, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyor, kadınların hayatın her alanında daha güçlü bir şekilde yer alması dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR