KÖYDEN KENTE GÖÇ DEVAM EDİYOR

Mersin 11 Şubat 2021 12:45
Videoyu Aç KÖYDEN KENTE GÖÇ DEVAM EDİYOR
A
a
BAŞKAN TOPÇU: “ÇİFTÇİYİ BİTİRDİLER, İNSANLAR ÇARESİZ”
Gelecek Partisi Yenişehir İlçe Başkanı Mustafa Barış Topçu, tarımdaki gidişata ilişkin konuşarak, “çiftçiyi bitirdiler, insanlar çaresiz”
Türkiye İstatistik Kurumu’nun 'Adrese dayalı nüfus kayıt istatistikleri' verisine göre köyden kente göç devam ediyor. Köyden kente göçün devam etmesinin en temel nedeni ise çiftçilerin yüksek borçluluğu olarak görülüyor. Gelecek Partisi Yenişehir İlçe Başkanı Mustafa Barış Topçu da köyden kente göç ve tarım alanındaki sorunlarla ilgili konuştu. Topçu şunları söyledi:
“BİRÇOK KÖYDE İNTERNET DAHİ ÇEKMİYOR”
“Eskiye dönüp baktığımızda elbet Türkiye daha ileri bir konumda ancak bu ileride oluşun nedeni bir anlamda teknolojik gelişmeler. Türkiye de bu gelişmelere bağlı olarak dünya ile birlikte ilerliyor. Fakat günümüzde hala köy okullarında yaşanan aksaklıklar, özellikle pandemiyle birlikte birçok köyde internetin dahi çekmemesi, bir köylünün neden kent yaşamını istediğinin basit bir örneği olabilir.”
“EKONOMİK NEDENLER GÖÇE YOL AÇIYOR”
Konuşmasının devamında İl Başkanı Topçu “Bunun yanı sıra tarım cenneti olduğunu söylediğimiz memleketimizde tarımın bitirilmesi, dışa mahkûm edilmesi de aslında en büyük göç nedeni. Küçük çiftçinin önü kesiliyor. Göstermelik teşvik paketleri kalkınmayı sağlayamıyor. Tarım ile para kazanamayınca geçimini sağlayamayan çiftçi borca giriyor. Göçün en başlıca nedeni de çiftçilerin borçlanması. Yani ekonomi. Kısacası çiftçiyi bitirdiler. Krediler, borçlar, girdi fiyatları derken insanlar çaresiz biçimde topraklarını terk etmek zorunda kaldı.” ifadelerini kullandı.
“İMKÂNLAR KÖYLÜNÜN AYAĞINA GELECEK”
Gelecek Partisi Yenişehir İlçe Başkanı Mustafa Barış Topçu son olarak, “Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu öncülüğünde, edindiğimiz tecrübelerimizle ülkeyi tekrar yönetmeye talibiz. Köylünün ekonomik nedenlerle toprağını terk etmemesi, göç etmemesi için çalışmalarımızı yapacağız. Köylünün imkân bulmak için kente gittiği bir Türkiye değil, imkânların köylünün ayağına geldiği bir Türkiye için varız.” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR