Köse'den 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü mesajı

Gündem 24 Kasım 2020 21:50
Videoyu Aç Köse'den 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü mesajı
A
a
ŞİDDETE KARŞI YAŞAMI SAVUNUYORUZ

CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, Türkiye'de kadına karşı şiddetin en yaygın ve sık rastlanılan insan hakları ihlallerindendir biri olduğuna işaret ederek, "Şiddete karşı yaşamı savunuyoruz. Kadın cinayetlerine ve cinsiyet ayrımcılığına son vermek için tarafı olduğumuz kadın hakları alanındaki tüm uluslararası sözleşmelerin, toplumsal yaşama ve hukuk sistemimize yansıtılmasını sağlayacak düzenlemeler acilen yapılmalıdır" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında; kadına yönelik şiddet son bulmadan demokrasinin, kalkınmanın olamayacağına vurgu yaptı.
25 Kasım'ın kadın mücadelesi açısından önemine işaret eden Fatma Köse, "1960'lı yıllarda Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten faşist diktatöre karşı verdikleri mücadele ile kadın özgürlük mücadelesinin öncüsü olan Mirabel Kardeşler'den geriye, şiddete karşı mücadele eden kadınların kararlılığı kalırken, faşist diktatör Trujillo ise tarihin çöplüğündeki yerini aldı" dedi.

SORUMLULUKTAN KAÇAMAZSINIZ
İmzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'nin maddelerini uygulamayan Türkiye'de kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çeken Köse, " Erkeklere sesleniyorum; kendinize gelin" diyen Süleyman Soylu'nun açıklamasına da değinerek, "1 Ocak 2020- 21 Kasım 2020 tarihleri arasında ülkemizde 253 kadın öldürüldü. 715 kadın şiddete maruz kaldı. Kasım ayının ilk 21 gününde 24 kadın erkek şiddeti nedeniyle yaşamını yitirdi. Bunlar sadece basına yansıyan rakamlar. Erkeklere seslenerek kadına yönelik şiddeti, cinayetleri durduramazsınız. Dalga geçer gibi erkeklere 'Ayıptır bir daha yapma' diyerek sorumluluktan kaçamazsınız. Ölen kadınları geri getiremezsiniz" diye seslendi. 

İYİ HAL İNDİRİMİNDEN VAZGEÇİN
Nefret söylemlerinin, şiddet dilinin de saldırıları artırdığını dile getiren Fatma Köse, 
Kadınlara yönelik her türlü şiddete, töreler ya da namus gerekçe gösterilerek uygulanan insanlık dışı ve suç teşkil eden davranışlara karşı kararlılıkla mücadele edilmelidir. Töre ve namus cinayetlerinin en ağır şekilde cezalandırılabilmesi için Türk Ceza Kanunu’nda gerekli düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerde iyi hal indiriminden vazgeçilmelidir" ifadelerini kullandı.

KADIN - ERKEK EŞİTLİĞİ SAĞLANMADAN DEMOKRASİ OLMAZ
Kadın erkek eşitliği sağlanmadan demokratik bir ülke olunamayacağını vurgulayan Köse, "Toplumsal cinsiyet ayrımcılığına son vermek için kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi ile tarafı olduğumuz kadın hakları alanında Türkiye’nin taraf olduğu tüm uluslararası sözleşmelerin, toplumsal yaşama ve hukuk sistemimize yansıtılmasını sağlayacak düzenlemeler acilen yapılmalıdır.
Kadının, yönetimde, siyasette, çalışma yaşamında, eğitimde, hukukta, evrensel hak ve özgürlüklerde ve diğer tüm alanlarda erkeklerle eşit haklara ve olanaklara, sahip olduğu, her türlü toplumsal ve fiziki baskıdan uzak, özgürce yaşadığı Türkiye mücadelemiz sürecek" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR