Gündem

Kılıçdaroğlu'na saldırıya Mersin’de protesto

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Ankara Çubuk'ta yapılan saldırı Türkiye’nin tüm illeri ile eş zamanlı olarak Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanlığınca da protesto edildi.

Kılıçdaroğlu'na saldırıya Mersin’de protesto

22 Nisan 2019 15:30
-A

+A

Cumhuriyet Meydanı’nda binlerce kişinin katılımı ile düzenlenen basın toplantısına siyasi partilerin temsilcileri ile demokratik kitle örgütleri ve CHP PM Üyesi Fatma Güner, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı Pakize Esen, önceki dönem milletvekilleri İsa Gök, Aytuğ Atıcı katıldı. Ankara’da olduğu için açıklamaya katılamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, gönderdiği mesajla alandakileri selamladı. Alanda Kılıçdaroğlu’nun resminin olduğu dev bir afiş de açıldı.
 
Açıklama öncesi Türkiye-Irak sınır hattında devam eden operasyonlarda teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen 4 asker ve tüm şehitler için saydı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.
CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, basın açıklaması metnini okurken konuşması sık sık İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu istifaya çağıran sloganlarla kesildi. 
 
YAPILAN SIRADAN BİR PROVOKASYON DEĞİLDİR

İl Başkanı Aktay’ın açıklaması şöyle:
‘Bugün ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı, aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı’ya ve onun ailesine karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır.
Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan bir provokasyon değildir. Bu, son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine, iç huzuruna karşı yapılmıştır. Bu saldırının azmettiricileri bellidir: 
Adına gazete denilen bir takım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse;
Bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa;
Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse;
Meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal’in ‘iki büyük eserimden biri’ dediği Cumhuriyet Halk Partisi’ne kimler ağıza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır.
Toplumumuza kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri, dün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler. Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkarıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklar da aynıdır.
 
Biz Cumhuriyet Halk Partisi’nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz.
 
Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. ‘Gün, kızgın demiri soğutma günü’ ise, herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri, bugün bile kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Onları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez. Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar. Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılarak kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler ve saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve daha önce sarf etmiş olduğu sözlerle bu provokasyona zemin hazırlayan İçişleri Bakanı derhal istifa etmelidir. Bu arada, Milli Savunma Bakanı’na da bir sorumuz vardır. Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, ‘O evi yakın’ diye bağıran hainlere dönüp de ‘Mesajlarınızı verdiniz’ demek, ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajını vermiştir? Bu nasıl bir cümledir?
Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler.
Herkes müsterih olsun. Bizler, aziz milletimizle birlikte, oynanmak istenen bu oyunu soğukkanlılıkla karşılayacak, bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayı Milliyenin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi’yiz.”
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku