CHP

Kılıçdaroğlu Mersin’de

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer’in proje tanıtım toplantısı ve bir dizi ziyaret çerçevesinde Mersin’e gitti.

Kılıçdaroğlu Mersin’de

5 Mart 2019 15:15
-A

+A

CHP Genel Başkanı KILIÇTAROĞLU, siyasetin ahlaki kuralı olması gerektiğini, kavga siyasetinin ülkeye bir yararı olmadığını belirterek, “Kavga siyasetinin Türkiye’ye getirdiği bir yarar var mı? Biz projeleri anlatmayı bıraktık, her türlü hakaretle karşı karşıya gelmeye başladık. Bunlar doğru değil” dedi.

Programına Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde (MTOSB) iş insanlarıyla bir araya gelerek başlayan Kılıçdaroğlu’na, Mersin Adayı Seçer ile CHP Mersin milletvekilleri eşlik etti.

“Liyakat yok, sadakat esas. Bu, en tehlikeli şeydir”

 

Türkiye’de en temel sorunlardan birinin liyakatin yok olması olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Liyakat yok, sadakat esas. Bu, en tehlikeli şeydir. Çünkü ne söylerseniz olduğu gibi kabul eder. Ancak devlet liyakat üzerine inşa edileceği için en azından o konuda bilgi, birikim sahibi olan insanlar siyasi otoriteye yanlışı veya doğruyu söyleyebilirler. Liyakatin yok olduğunu görüyoruz. Bu aynı zamanda sanayinin önündeki engellerden bir tanesidir. Sıradan bir engel de değildir. Devlet liyakatten koptuğu zaman sağlıklı hizmet götüremez. Götürecek olanlar devletin bürokrasisidir. Sizler gerekirse günün 24 saati çalışıyorsunuz. Devletin de bir planlama yapması gerekiyor ve yol haritası çiziyor. Diğer büyük devletler önümüzdeki 50 yılı, 100 yılı planlıyor. Türkiye’nin daha kalkınma planı yok. En son kalkınma planının süresi 2018’de doldu. Geleceği planlayan bir plan yok. Bu nasıl olacak? Katma değeri yüksek ürün üretelim, gayet güzel. Nasıl üreteceğiz? Bunu üretmek için üniversitelerin bilgi üretmesi gerekir. Üniversite bilgi üretmese katma değerli ürün üretemeyiz. Ancak başkalarının ürettiği ürünü kopyalarız” şeklinde konuştu.
 

“Projeleri anlatmayı bıraktık, her türlü hakaretle karşı karşıya gelmeye başladık”

 

Üreten Türkiye deyimini 2015 yılından sonra kullanmaya başladıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin üretmesi lazım. Dünyada söz sahibi, güçlü olacaksınız, Türkiye güçlü olmalı. Her alanda bunu yapmalı. Sanattan tutun makineye kadar her alanda üretmesi lazım. Üretirseniz dünyada söz sahibi olursunuz, güçlü olursunuz, her kesim Türkiye’yi dinler. Tarımda bile geride kaldık. Türkiye cennet bir gibi ülke ama sanki cehennemde yaşıyoruz. Kavga siyasetinin ülkeye getirdiği bir yarar var mı? Allah için biri çıksın desin ki, ‘siz kavga ettiğiniz zaman ülke kazanç elde ediyor’. Yok böyle bir şey. Hizmet yarışına eyvallah diyoruz, hizmet yarışı yapalım. Biz de projelerimizi anlatalım, siz de anlatın, vatandaş takdir etsin. Vatandaşın oyu güzeldir. Biz projeleri anlatmayı bıraktık, her türlü hakaretle karşı karşıya gelmeye başladık. Bunlar doğru değil. Bunlara sizin izin vermemeniz lazım. Siyasetin de ahlaki kuralı olmalı. İftira üzerine siyaset olmaz. Siyaset hizmet yarışıdır. Ben ülkeyi daha iyi yönetirim iddiasıdır. Yerelde de adaylar ben bu kenti daha iyi yönetirim diyor. Biz Türkiye’de siyaseti nasıl yapıyoruz. Etnik kimlik üzerinden, din üzeriden siyaset yapıyoruz. Efendim senin kimliğin ney, dini görüşün ney böyle siyaset mi olur? Kim anne ve babasını seçebilir. Herkesin kimliği kendi onuru ve şerefidir. Buna saygı duymak hepimizin ortak görevidir. Herkesin inancı Allah ile kul arasındaki ilişkidir. Buna bizim girmeye hakkımız yoktur” ifadelerini kullandı.


Anahtar Kelimeler : Kılıçdaroğlu Mersin’de,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 613 Oy (%29)

  • HAYIR : 720 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 768 Oy (%37)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku