Mersin

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Parmaksız, kalp hastalarını uyardı: Sigarayı azaltmayın, tamamen bırakın!

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. H. Tuncay Parmaksız, kalp damar hastalığı yaşayan kişilerin sigarayı azaltılması değil, tamamen bırakması gerektiğine dikkat çekerek, kalp krizinden sonra sigara içmeye devam eden kişilerde ani ölüm riskinin çok yüksek olduğu uyarısı yaptı.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Parmaksız, kalp hastalarını uyardı: Sigarayı azaltmayın, tamamen bırakın!

31 Mayıs 2016 09:03
-A

+A


Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. H. Tuncay Parmaksız, 31 Mayıs Tütünsüz Dünya Günü nedeni ile yaptığı açıklamada; sigaranın kalp sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.
Tütün kullanımı nedeniyle her yıl dünya genelinde milyonlarca kişinin kalp krizi, felç, kanser, nefes darlığı gibi hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çeken Dr. Parmaksız, kalp damar hastalıklarının yaklaşık üçte birinin nedeninin sigara olduğunu anımsatarak, şu bilgileri verdi:

“Sigarayı azaltarak bırakmanın mümkün olmadığı bir gerçektir. Öte yandan kalp damar hastalığı yaşayan kişilerin sigarayı azaltılması değil, tamamen bırakması gerekmektedir. Kalp krizi geçiren kişiler sürekli risk altındadır. Sigaranın en büyük kalp damar sisteminedir. Kalp krizinden sonra sigara içmeye devam eden kişilerde ani ölüm riski çok yüksektir.”

SİGARA YAŞAM KALİTESİNİ DE DÜŞÜRÜYOR

Kalp krizinde kontrol edilebilir risk faktörleri olduğunu dile getiren Dr. Parmaksız, sigaranın kontrol edilebilir risk faktörlerinden biri olduğuna vurgu yaparak, “Toplum için en büyük halk sağlığı problemi sigaradır. Sağlıklı beslenmek, spor yapmak kalp sağlığı açısından çok önemlidir” dedi.
Dr. Parmaksız, sigaranın yaşam kalitesini de düşürdüğüne vurgu yaptı. Sigara içmenin bir bağımlılık olduğuna işaret eden Dr. Parmaksız, sigarayı bırakmada zorlanan kişilere uzman desteği almaları tavsiyesinde bulundu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku