Mersin

KALEAĞASI: “MUTSUZLUK, MİGRENİ TETİKLER”

Migreni mutluluk ve aşırı heyecanın tetiklediğinden bahseden Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Uzm. Dr. Fatma Cansel Kaleağası migrenin baş ağrısına yol açan en önemli sorunlardan biri olduğunu ifade etti.

KALEAĞASI: “MUTSUZLUK, MİGRENİ TETİKLER”

8 Ağustos 2016 14:55
-A

+A

Migrende baş ağrısı, boyun ağrısı, sırt ve bel ağrısı artışı olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Fatma Cansel Kaleağası:  “Diş sıkmanın artmasına paralel olarak kulak çınlaması ve baş dönmesi artabilir. Stres ve kaygı artışı ile birlikte artan baş ve boyun bölgesi kas spazmı sonrasında dikkat eksikliği gelişir. Unutkanlıklar başlar. Sabah yorgun kalkma, gün boyu halsizlik olabilir” dedi.
Keskin kokular migreni tetikler
Yakın dönemdeki bir çalışmada migren ile vücut kütle indeksi (BMI) arasında ilişki olduğunu söyleyen Fatma Cansel Kaleağası, “Hareketsizlik ve pasif yaşam migreni başlatabilir. Hareketsiz yaşam ise üretimden uzaklaştırır. Mutsuzluk, migreni tetikler. Keskin kokular da rahatsızlık verebilir. Boyalar, parfüm kokuları başta olmak üzere tüm keskin kokular da buna dahildir” dedi.
Migren sadece baş ağrısı değildir
Migrenin sadece baş ağrısı olmadığını söyleyen Uzm. Dr. Fatma Cansel Kaleağası "Bulantı, kusma, kokudan etkilenme gibi hastalıklardır. Ağrı genellikle 4 saatten uzun sürebilir. Kişinin sosyal yaşamını ciddi oranda etkilediği de görülmüştür. Yaşanan psikolojik travma ile birlikte uyku düzensizliği gelişir. Uykusuzluk, sık uyanma baş ağrısını tetikleyebilir. Migren strese çok bağlanır. Migreni mutluluk da, aşırı heyecanlanma da tetikliyor ” ifadelerine yer verdi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku