Kabotaj Kanunu bir anlamda Kurtuluş Savaşı'nın Denizlerdeki Zaferidir

Mersin 30 Haziran 2020 13:21
Videoyu Aç Kabotaj Kanunu  bir anlamda Kurtuluş Savaşı'nın Denizlerdeki Zaferidir
A
a

Kabotaj Kanunu bir anlamda Kurtuluş Savaşı'nın Denizlerdeki Zaferidir

"Kabotaj Kanunu  bir anlamda Kurtuluş Savaşı'nın Denizlerdeki Zaferidir"

CHP Afyonkarahisar İl Başkanımız Sayın Yalçın Görgöz, 1 Temmuz Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı dolayısı ile yayınladığı kutlama mesajında, “Denizlerde yabancılara verilen imtiyazların Lozan Barış Antlaşması'yla geri alınmış , 1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile de kara sulardaki yabancılara tanınan imtiyazlar kaldırılmıştır” dedi. 
“Bu yasa ile birlikte kıyılardaki sefer hakkı ve bu sahada yapılan ticari faaliyetlerin Türk vatandaşlarına verilerek denizlerdeki hakimiyetin yolu açıldı” diyen Görgöz, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Kabotaj Kanunu  bir anlamda Kurtuluş Savaşı'nın denizlerdeki zaferidir. Ülkemizde özellikle son yıllarda denizciliğin geliştirilmesine yönelik önemli gelişmeler sağlandı. Başlatılan eğitim ve denetim seferberliği ile Türk bayraklı gemilerin kara listeden önce gri listeye, daha sonra ise beyaz listeye geçti. Kabotaj taşımacılığında kullanılan akar yakıtta özel tüketim vergisi kaldırıldı. Limanlarımız kruvaziyer gemilerinin uğrak yeri haline geldi. Bu yolla gemi ve yolcu sayısında ciddi artışlar sağlandı. Tekne ve yat inşa sektörü ise dünya basamaklarında iyi yerlere taşındı. Marinalarımız rakip tanımazken,su altı ve su üstü sporlarında ülkemizin cazibesi artarak devam ediyor . bu duygu ve düşünceler ile 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutluyor ,başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Deniz Şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR