İYİ PARTİLİ SEZGİN’İN ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİLERİNE DESTEK TALEBİNE BAKANLIK’TAN OLUMSUZ YANIT

Siyaset 1 Şubat 2020 10:25
Videoyu Aç İYİ PARTİLİ SEZGİN’İN ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİLERİNE DESTEK TALEBİNE BAKANLIK’TAN OLUMSUZ YANIT
A
a

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in 31 Temmuz 2019 tarihinde zeytinyağı üreticilerinin sorunlarının çözülmesi ve desteklerin artırılması talebiyle Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesine Bakan Pakdemirli’den olumsuz yanıt geldi.

Aydın Sezgin’in, zeytinyağı üreticilerine kg başına verilen 80 kuruş desteğin AB ülkelerindeki 8 lira düzeylerine çıkartılmasını talep ettiği önergeye verilen yanıtta Bakan Bekir Pakdemirli, desteklerin bütçe imkanları dahilinde yapıldığını belirterek zeytinyağında mevcut desteklere ilave bir desteğin söz konusu olmadığını belirtti.

Soru önergesine Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli tarafından verilen yanıtı değerlendiren Aydın Sezgin, “Bütçe yetersizliği nedeniyle zeytin ve zeytinyağı üreticilerine destek verilmeyeceği anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

Sezgin önergesinde, “Ülkemizde zeytin ve zeytinyağı üretim maliyetleri, birçok diğer üretici ülkeye oranla daha yüksek. Girdi maliyetlerinin yüksek olması, özellikle uluslararası rekabet açısından üreticileri çok zor duruma sokuyor. Üreticilerimizin rekabet gücünü koruyabilmek amacıyla, diğer üretici ülkelerde sağlanan benzer düzeyde destekleme ödemeleri ve kamusal katkı sağlanması bir zorunluluktur” ifadelerini kullanmıştı.

Aydın Sezgin ayrıca Bakanlığa verdiği önergede, zeytinyağında %8 olan KDV oranının %1'e indirilmesi halinde tüketimin artacağını ve bundan hem üreticilerin hem de vatandaşın fayda göreceğini de belirtmişti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR