İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ SEZGİN, KISITLI SULAMA PROGRAMINI TBMM’YE TAŞIDI

İYİ Parti 23 Mart 2021 15:35
Videoyu Aç İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ SEZGİN, KISITLI SULAMA PROGRAMINI TBMM’YE TAŞIDI
A
a
İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin Büyük Menderes Havzası’nda yürürlüğe giren Kısıtlı Sulama Programı, hakkında TBMM’ye soru önergesi verdi.
Büyük Menderes Havzası’ndaki yağışların yetersizliği nedeniyle DSİ tarafından 2021 yılında Kısıtlı Sulama Programı uygulamasına geçildi. Bu kapsamda sulama birlikleri görev alanı dışında kalan şebeke dışı arazilere daimî tesisler hariç su verilmeyeceği belirtti. Sulama birliklerinin görev alanı içinde kalan arazilere, ürün çeşidi gözetmeksizin, tav suyu dahil en fazla 2 defa su verilecek. Konuyla ilgili İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle, Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) soru önergesi verdi.
“PAMUK ORTALAMA 3 DEFA SULANMAKTADIR. AKSİ HALDE CİDDİ VERİM KAYIPLARI YAŞANACAKTIR”
Yürürlüğe giren önlemin bölgedeki çiftçiye zarar vereceğine vurgu yapan Aydın Milletvekili Sezgin, “Sulama kısıtlaması uygulaması, özellikle hayvancılık yapan çiftçilerimizi sıkıntıya sokacaktır. Büyük Menderes Havzası’nda silajlık mısır ekimi, buğday hasadının ardından aynı tarlaya yapılmaktadır. Kısıtlı Sulama Programı doğrultusunda silajlık mısır ekimi için su verilmeyeceği açıklanmıştır. Büyükbaş üreticilerinin bu konuda mağduriyet yaşamamaları için bu karardan vazgeçilmeli ve üreticilerimizin silajlık mısır ekebilmesinin önü açılmalıdır. Diğer taraftan, 1. ürün olarak pamuk ekecek çiftçilerimiz için sadece 2 defa sulama imkânı verilmiştir. Aydın’da pamuk ortalama 3 defa sulanmaktadır. Aksi halde ciddi verim kayıpları yaşanacaktır. Menderes Nehri’nden suyun azmaklara ve tahliye kanallarına basılması yoluyla ve pamuk üreticilerinin ürünlerini 3 defa sulayabilmelerine imkân sağlanması uygun bir çözüm olarak gözükmektedir” dedi.
“DESTEKLERİN PARSEL BAZINDA VERİLMESİ, ÇİFTÇİLERİMİZİN SULAMA SİSTEMİNİ PROJELENDİRMESİNİ ZORLAŞTIRMAKTADIR”
Kısıtlı Sulama Programının Aydın’daki verimli üretime zarar verdiğini dikkat çekerek, modern sulama sistemleri hakkındaki destek sistemine de değinen Milletvekili Sezgin, “Vahşi sulamanın neden olduğu olumsuzlukları bertaraf etmek amacıyla, Bakanlığınız tarafından Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ uyarınca modern sulama sistemlerinin desteklenmesine başlanmıştır. Bu kapsamda çiftçilere, modern sulama sistemi kurmaları karşılığında yüzde 50 oranında hibe desteği verilecektir. Ancak proje kapsamındaki desteklerin parsel bazında verilmesi, çiftçilerimizin sulama sistemini projelendirmesini zorlaştırmaktadır. Parsel bazlı olarak damlama sulama uygulandığında, tesisat borularının bakım ve kontrollerinin çiftçiler tarafından uygulanması zor olduğu için çiftçilerimiz, sulama birlikleri tarafından organize edilecek şekilde bölgesel bazlı sulama projelerinin geliştirilmesini talep etmektedir” ifadelerini kullandı.
ŞU SORULAR YÖNETİLDİ:
“1) Kısıtlı sulama programı nedeniyle mağdur olan büyükbaş hayvan üreticilerinin mağduriyetini gidermeye yönelik bir çalışmanız mevcut mudur?
2) Kısıtlı sulama programı nedeniyle mağdur olan pamuk üreticileri başta olmak üzere, çiftçilerimizin mağduriyetini gidermeye yönelik olarak, tav suyunun toplam sulama hakkı kapsamı dışına çıkartılması yönünde bir çalışmanız mevcut mudur?
3) Su yetersizliği sorununu başka yöntemlerle çözme ve üreticilere uygun miktarda su temin etme yönünde bir çalışma planlanmakta mıdır?
4) Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında verilmesi planlanan desteklerin, mevcut parsel bazlı düzenleme yerine bölgesel bazlı düzenlemeye tabi olarak sağlanması yönünde bir çalışmanız var mıdır?”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR