Mersin

İKİNCİ BATARYA MERSİN’E Mİ KURULUYOR?

ABD ile krize neden olan ve önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecek olan S-400 hava savunma sisteminin ilk bataryasının, Suriye sınırında konuşlandırılması kararlaştırıldı.

İKİNCİ BATARYA MERSİN’E Mİ KURULUYOR?

10 Temmuz 2019 17:34
-A

+A

Yapılan detaylı saha analizleri ve araştırmaların ardından ilk bataryanın, 911 kilometrelik Suriye sınırının orta noktası olarak kabul edilebilecek olan 'Şah Fırat' operasyonu ile yeni yerine taşınan Süleyman Şah Türbesi'nin yakınlarındaki Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi yakınlarına konuşlandırılması bekleniyor. Risk sırlamasına göre Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’deki doğal kaynak rezervleri ve buradaki Türkiye’nin haklarının korunmasında elinin güçlendirilmesi de öncelikli değerlendiriliyor. Bu durumda da Mersin’in Anamur ilçesinin tercih edilebileceği belirtiliyor.

İLK BATARYA, BİRECİK'E KURULACAK

Star Gazetesi’nde yer alan habere göre, uçakla önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelmesi beklenen ilk S-400 bataryasının Suriye sınırında konuşlandırılması kararlaştırıldı. Yetkililer tarafından yapılan detaylı saha analizleri ve araştırmaların ardından bataryanın 911 kilometrelik Suriye sınırının orta noktası olarak da kabul edilen Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine konuşlandırılması kararlaştırıldı. Rusya'dan gelecek olan ilk S-400 bataryası, 2015 yılı Şubat ayında yapılan 'Şah Fırat' operasyonu ile kabri nakledilen Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu Suriye'nin Eşme köyünün karşısında bulunan Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinin hakim bir noktasına yerleştirilecek. Sistem her türlü saldırılara karşı, hem de Fırat'ın doğusundaki terör hedeflerine yönelik TSK'nın yapacağı olası bir harekatta aktif olarak görev yapacak. Sistem aynı zamanda İran ve Irak tarafından da gelebilecek saldırılara karşı da stratejik bir görev üstlenmiş olacak.

İKİNCİ BATARYA, HATAY VEYA MERSİN'E

Türkiye'ye gelecek olan ikinci S-400 bataryasının ise risk analizleri doğrultusunda Akdeniz'deki gelişmelere karşı bu bölgeye hakim olacak şekilde konuşlandırılacak. Güvenlik ve strateji uzmanlarının yaptığı analizler sonunda ikinci bataryanın da Akdeniz'deki kaynak ve rezervlerde Türkiye'nin haklarının korunmasında da elini güçlü kılacak şekilde Mersin veya Hatay'a konuşlandırılmasının uygun olacağı görüşü iletildi. S-400 bataryasının Hatay'a kurulmasının Akdeniz'in yanı sıra Suriye'nin İdlib, Hama ve Lazkiye bölgelerinden de gelecek tehditleri bertaraf etmesi noktasında çift taraflı kullanımının mümkün olduğunu, Mersin bölgesine yerleştirilmesinin de Akdeniz'in yanı sıra Kıbrıs'ı da kapsayacak şekilde etkin görev yapacağı kaydedildi. Akdeniz öncelikli olarak Türkiye'nin kullanmayı hedeflediği bataryanın nereye kurulacağı ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku