İBB’nin AKP dönemindeki yönetimi hakkında suç duyurusu

Gündem 7 Haziran 2021 21:41
Videoyu Aç İBB’nin AKP dönemindeki yönetimi hakkında suç duyurusu
A
a
Milletvekillerinin savcılığa sundukları hata duyurusu dilekçesinde, eski periyot İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, eski periyot İBB Genel ...

Milletvekillerinin savcılığa sundukları hata duyurusu dilekçesinde, eski periyot İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, eski periyot İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve İhale ve Harcama yetkilisi, şu anda ise Ulaştırma Bakanı olan Adil Karaismailoğlu ile KİPTAŞ 2016 Genel Müdürü İsmet Yıldırım şüpheliler olarak yer verildi.

“İMAR VURGUNLARI GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Savcılığa sunulan kabahat duyurusu dilekçesinde, 23 Haziran 2019’da yapılan lokal seçimler ile uzun vakittir AK Parti tarafından yönetilen İBB idaresinin, Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasıyla birlikte Cumhuriyet Halk Partisinin idaresine geçtiği ve idarenin değişmesi sonucunda belediyede, geçmiş devir idaresinin imar yapma tekniğine tümüyle ters, rant sağlama emeli güden imar vurgunlarının gün yüzüne çıktığı anlatıldı.

“KURUMLARI ZİYANA UĞRATARAK KENDİLERİNİ VARLIKLI ETTİLER”

Dilekçede,  “Adı kuşkulu olarak geçen isimlerin, menfaat birlikteliği içerisinde hareket ederek, başında bulundukları kurumları ziyana uğratacak, fakat kendilerini zenginleştirecek nitelikte aksiyonlarıyla, ‘görevi berbata kullanma’, ‘İrtikap’ ve ‘Nitelikli dolandırıcılık’ hataları uyarınca cürüm işlemiş olup işbu cürüm duyurusunda bulunarak cezalandırılmalarını talep etme zorunluluğumuz doğmuştur” sözlerine yer verildi.

Dilekçede belgelerin içeriğinden de bahsedildi. Buna nazaran, 2011 yılında Fatih Vatan Caddesi’nde yeşil alan olan bir yerin özel bir şirket tarafından İBB’den 25 milyon liraya satın alındığı, kelam konusu arsa için kısa bir mühlet sonra imar müsaadesi çıkarıldığı ve imarlı haliyle İBB’nin 430 milyon liraya, birebir şirketten satın aldığı anlatıldı. Dilekçede, İBB’nin bununla kalmayarak, 430 milyon liraya aldığı imarlı arsayı, imar değişikliği ile eski haline ‘Yeşil alana’ çevirdiği belirtildi.

TSBK Gayrimenkul Değerleme A. Ş.’nin raporuna nazaran ise birebir yerin bugünkü bedelinin 10 milyon 381 bin dolar olduğu kaydedildi.

AKP DEVRİ İMAR PLANI DEĞİŞİKLİKLERİNİN İNCELENMESİ DE TALEP EDİLDİ

Dilekçede, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP periyodunda onaylanmış olan imar planı değişikliklerinin tümünün incelenmesi ve bu değişikliklerin sayısının yoğunluğu, bu değişiklikler nedeniyle elde edilen ranttan kimlerin haksız kar elde ettiğinin tespit edilmesi talep edildi.

Dilekçede kuşkulu olarak isimleri geçen İBB’nin AKP periyodu yöneticilerinin ‘Görevi berbata kullanmak’, ‘Görevi ihmal’, ‘Kamu kurum ve kuruluşlarına karşı dolandırıcılık’, ve ‘İrtikap (Rüşvet almak)’ hatalarından haklarında kamu davası açılarak cezalandırılmaları istendi.

CHP’li milletvekilleri Gürsel Tekin ile Ali Uzman Başarır, cürüm duyurusu öncesi İstanbul Adliyesi önünde bir de basın açıklaması yaptı.

“BENCE SAVCILIKLAR AK PARTİ’NİN YOLSUZLUKLARIYLA İLGİLİ ÖZEL BİR ÜNİTE KURSUN”

CHP Milletvekili Ali Becerikli Başarır yaptığı açıklamada, “Bugün İstanbul Milletvekilimizle yeniden bir yolsuzluğu savcılara hatırlatmaya geldik. Zira onlar hatırlamıyor, hatırlamak istemiyor. Fatihte bir arazi, 25 milyon liraya satılıyor 2011’de. Çabucak İstanbul Büyükşehir idaresi tarafından imar çıkartılıyor. Ortadan 5 yıl geçiyor 430 milyon liraya belediyeye geri veriliyor. Ortadaki fark yaklaşık 16 kat. Bence savcılıklar AK Parti’nin yolsuzluklarıyla ilgili özel bir ünite kursun. Her adliyeye en az 20 tane özel yetkili bir savcı tahsis etsin” dedi.

“BU ÜLKEDE BEŞERLER KONUTUNA EKMEK GÖTÜREMİYOR LAKİN YOLSUZLUK ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR”

Başarır, “Daha dün 750 milyon dolar Ziraat Bankası kredisinin Demirören tarafından ödenmediğini gördük. Bu ülkede beşerler meskenine ekmek götüremiyor. Ancak yolsuzluk almış başını gidiyor. Bugün buradayız, savcıları, harekete geçmesi için bekliyoruz, davet ediyoruz. Umarım soruşturma açarlar. Bu evrakları incelerler. Belediyeyi, İstanbul’u kim ziyana uğrattıysa onun yakasına yapışıp bu ziyanı tazmin ederler. Biz, yolsuzluğun, kirliliğin, haksızlığın, adaletsizliğin olduğu her yerde olacağız. Bu ülkede adaletin, haksızlığın, yolsuzluğun olduğunu savcılar hatırlamalılar. Ben İstanbul Cumhuriyet Başsavcısına buradan sesleniyorum. Senin sıfatının önünde ‘Cumhuriyet’ yazıyor. Ancak valinin, kaymakamın, benim önümde yazmıyor. Niçin cumhuriyet yazıyor. 84 milyonun hakkını savunmak için” tabirlerini kullandı.

“VURGUN RAPORUNU HAZIRLAYAN SAYIŞTAY LİDERİ YARDIMCISI MİSYONDAN ALINDI”

CHP Milletvekili Gürsel Tekin ise, “Biz bu imar planlarının, bu çeteleşmelerin ne olduğunu 2012-2010 yılında kamuyla paylaşmışız. Emsalsiz vurgun dediğimiz vurgun, Türkiye Cumhuriyeti’nin Sayıştay Başkanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapordur. Bu raporu hazırlayan Sayıştay Lider Yardımcısı misyondan el çektirildi. İstanbul rant haritasında, İstanbul’un külliyen ilgili rantın o denli bir sayı olduğunu söylediğimde hiç kimse ağzını bile açmadı. Bu kenti yöneten İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz çıkıp, elimde 50 tane evrak var ve somut olarak iki belgenin da bu olduğunu, önümüzdeki günlerde de 48 evrakın daha açıklanacağını söylüyorsa kime inanacaksınız” halinde konuştu.

“SADECE 2 EVRAKTAKİ RANT ÖLÇÜSÜ 150 MİLYON DOLAR”

Tekin, “Sadece iki evraktaki rantın ölçüsü 150 milyon dolar. Bugün o denli aileler var ki yalnızca 700 TL ile geçiniyor. Bu da şu demektir. 150 bin dolar, 150 bin ailenin 1 yıllık geçimi. Yani ben fakirim, emekli maaşı hakkımı alamıyorum, işsizim diyenlerin şunu bilmesi lazım. Bir ülkede yolsuzluk varsa, yoksulluktan kurtulma talihin olmaz. İşte senin yoksulluğunun sebebi bu. Gelin buna son verelim. Mecliste, araştırma komitesi kuralım diyoruz ses yok. Yargıda ses yok. Cumhuriyet savcılarına kendimi ihbar ettim, rant haritasını açıkladım. Haydi hâkim güçlerden korkabilirsiniz, ancak çağırın benden hesap sorabilirsiniz. 100 milyar dolar rant nedir. Fakat artık görüyoruz ki toplumumuzun tamının bilhassa imar rantının imanımızı bile nasıl aldığını herkesin görmesini istiyorum.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR