Mersin

HUKUKÇULAR UYARIYOR: HAK KAYBINA UĞRAMAYIN

5000 Revizyon Nazım İmar Planı’nda itiraz süresi doluyor

HUKUKÇULAR UYARIYOR: HAK KAYBINA UĞRAMAYIN

12 Haziran 2018 10:49
-A

+A

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, 1/5000 Revizyon Nazım İmar Planı i için dava açma süresinin kısa süre sonra dolacağını anımsatarak, “1/5000’lik plana itiraz eden vatandaşlarımızın hak kaybına uğramamaları için bir an önce hukuki süreci başlatarak davalarını açmaları hususunda avukatlarına müracaat etmeleri önemli” dedi.
 
Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz,  tartışmalar altında askıya çıkan 1/5000 Revizyon Nazım İmar Planı ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir İlçelerini kapsayan 1/5000 Revizyon Nazım İmar Planı’nın, Mersin Büyükşehir Meclisi’nin 06.02.2018 tarih ve 91 Sayılı Kararı ile onanarak, 09.02.2018 tarihinden itibaren askıya çıkarıldığını anımsatan Yeşilboğaz, “Bilindiği üzere bir çok yönüyle hatalı, şehircilik, planlama ve hukuk ilkelerine aykırı unsurlar içeren söz konusu revizyon nazım imar planının kentimizin geleceğine zarar vereceği ve vatandaşların mal varlıklarına ilişkin hak kayıplarına yol açabileceği görülmüştür” dedi.
 
HUKUKEN İTİRAZLAR REDDEDİLMİŞ SAYILIYOR
 
1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planına Mersin halkının büyük tepki gösterdiğini ve askı süresinde binlerce itiraz yaparak bu tepkisini dile getirdiğini hatırlatan Yeşilboğaz,  “Ancak Mersin Halkı tarafından yapılan bu itirazlara yasal olarak 60 gün içerisinde cevap vermesi gereken Mersin Büyükşehir Belediyesi, 60 günlük cevap süresi içerisinde itirazlara cevap vermediğinden, hukuken itirazlar reddedilmiş sayılmaktadır” bilgisini verdi.
 
HAK KAYBINA UĞRAMAYIN
 
Vatandaşları hak kaybına uğramamaları konusunda uyaran Yeşilboğaz,  “ Toplumsal barışın sağlanabilmesi için Büyük Şehir Belediyesi’nin sürece ilişkin olumlu bir karar alması beklenmesine rağmen şu ana kadar bir karar alınmadığı görülmektedir.
Planın iptali için dava açma süresi bugünlerde dolacağından, 1/5000’lik plana itiraz eden vatandaşlarımızın hak kaybına uğramamaları için bir an önce hukuki süreci başlatarak davalarını açmaları hususunda avukatlarına müracaat etmeleri son derece önemlidir” dedi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 597 Oy (%29)

  • HAYIR : 702 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 752 Oy (%37)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku