Mersin

Harun Arslan Yazdı: “BEDRETTİN GÜNDEŞ” Büyükşehir Belediyesi’nde

Harun Arslan Yazdı: “BEDRETTİN GÜNDEŞ”  Büyükşehir Belediyesi’nde

18 Mayıs 2019 10:12
-A

+A

“BEDRETTİN GÜNDEŞ”  Büyükşehir Belediyesi’nde…


Mersin’de bazı isimler, değerler vardır; bunlar birliktelik, barış adına kentte önemlidirler. Donanımları, deneyimleri, tavırları ve sosyal ağırlıkları bakımından saygındırlar, somut anlamda iş üretirler.

Onlar bu kentin huzuruna katkı veren kentin ana direkleri hemşerilerimizdir.

Aslında bu kişilerin kimler olduğu da hemen herkes tarafından bilinir; onlar hemen her politik görüşten ve her düzeydeki insanla ilişkilerinde gönül kazanmıştır, iş bitirmiştir.

İşte Mersin’in kıymetle sahiplenmesi gereken bu hemşerilerimiz içinde  Bedrettin Gündeş’i öncelikle anmamız gerekir.

Gerek kamuda bir görevi varken, gerekse olağan hayatı içinde her kesimle  iyi ilişkilerini sürdürmüş, ihtiyacı olan herkesin yardımına koşarak sorunlarına çözüm aramıştır.

Mersin kamuoyunda sevilen, sayılan, halkla ilişkileri  ve sosyal donanımı kuvvetli, yerel yönetimlerde de son derece deneyimli bir kişidir.

 

Toplumun tüm kesimleri ile yakın ilişki kurmuştur. Türk, Kürt, Arap, Alevi ve Sünni… ayrım gözetmeden herkesin sevgisini, saygısını kazanmıştır.


Akdeniz Belediyesi’nde dürüst, bilgili ve çözüm üreten bir kişi olarak Akdenizin

gülen yüzü olarak da hep hatırlanır.


HDP’li Akdeniz Belediyesi’nde üst düzey bir yönetici olarak çalışmış ve hiç bir siyasi ayrım göstermemiştir.


Önceki yıllarda SHP ‘li belediyede görev aldığını, ayrıca bir Devlet kurumu olan TİGEM’ e bağlı bir bölümde genel müdürlük yaptığını biliyoruz.

Akdeniz Belediyesi’nde kayyum döneminde yine bir süre görev almış, değerli çalışmaları olmuştur.


Hem devlette görevini başarıyla yapmış, hem de çeşitli siyasi partilerin Belediyelerindeki hizmetini tarafsızlıkla, özellikle de halkla ilişkiler düzeyinde başarılı bir çizgide yürütmüştür.


Ayrıca MESİAD ve İçel Sanat Kulübü gibi kente ekonomi ve sanat yönünden katkısı olan bazı STK’ların yönetiminde bulunması da önemli bir artıdır.

Gündeş bu anlamda da kentteki sosyo-ekonomik çevreleri yakından tanır; Mersin’in kültür ve sanat alanındaki yüz akı insanlarıyla doğrudan sıcak ilişkileri vardır. Bu çevrelerin Mersin yerel yönetimlerine katkılarını sağlama, onları kurumsal bir güç birliğine yöneltme açısından çok doğru bir isimdir.  


Kendileri şimdi Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı görevindedir.

Elbette bu göreve de en uygun kişidir.

Anlaşılıyor ki “Yeni Büyükşehir Belediyesi “ yönetimi, kadro oluşturma açısından hizmet öncelikli bir iradeye sahiptir.

Geçen yazılarımda da sizlerle paylaşmıştım: Büyükşehir Belediyeleri çok karmaşık, çağdaş, güçlü donanım ve ehliyet isteyen çok farklı konularda başarılı olmak zorundadır. Öyle ki, bir başına Belediye Başkanı bu alanların bütününde bilgi sahibi olamaz; hizmette başarı için gerekli doğruları her zaman bir araya getiremez. Ama belli bir konuda başarılı olabilecek, özel bilgisi ve deneyimiyle kente hizmet vaat eden insanları bulabilir, onlara sorumluluk verebilir.

Tam hakim olmadığı bir konuda istişare ederek, bilgi alarak, tartışarak ve dinleyerek çalışan Belediye Başkanı, sonuçta başarılı olur.

Bu nedenle, kendi alanında bilgili, donanımlı, özellikle halkla ilişkilerde de güven veren yöneticilerle çalışmak, onları bularak sorumluluk vermek, gerekli ölçüde yetkiyi paylaşmak gerekir.

Bu bağlamda, Bedrettin Gündeş’in  Stratejik Gelişme Daire Başkanlığı gibi  kritik bir göreve getirilmesi hepimizi sevindirmiştir.


Mersin tarihsel anlamda barış ve hoşgörü kentidir. Biz bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz, birlikte bir kaderi paylaşıyoruz.

Mersin için hizmet eden, katkı veren herkesi takdirle anar, minnet duyarız. Özellikle yerel yönetimler, katı politik tercihlerin değil, hizmetin ve gündelik hayattaki meselelerin öne çıktığı kurumsal yapılardır.

Bu yapılardaki politik başarı da öncelikle hizmetler düzeyindeki başarı demektir.


Başkan Vahap Seçer yönetiminde yeni Büyükşehir Belediye’mizin bu anlamda ilk adımları doğru attığını, politik sertleşmelerden uzak, hizmet odaklı müzakerelere ve kadrolaşmaya  açık olduğunu görüyoruz.

Ben, geleceğe olan umut ve güvenle, Başkan Vahap Seçer’e ve yönetimine  başarılar diliyorum.

Mersin adına olumlu, kalıcı  hizmetler yapacağına inandığım değerli Bedrettin Gündeş’e de  yeni görevinde kolaylıklar diliyorum.


HARUN ARSLAN

 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku