CHP

CHP’Lİ ESEN: YARGI SİSTEMİ GÜCE GÖRE ŞEKİLLENMEKTEDİR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Pakize Esen, Cumhuriyet savcısının, Canan Kaftancıoğlu ile ilgili 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talebine tepki gösterdi.

CHP’Lİ ESEN: YARGI SİSTEMİ GÜCE GÖRE ŞEKİLLENMEKTEDİR

19 Temmuz 2019 16:43
-A

+A

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu hakkında 6 yıl önce yaptığı bazı sosyal medya paylaşımları ve hakkında üretilen sahte içerikler delil kabul edilerek açılan davada 2 . duruşma İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanına hakaret, Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen, halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılanırken, Esas hakkında mütalaasını veren savcı, Canan Kaftancıoğlu'nun 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Bu karara tepkiler çığ gibi büyürken bir tepki de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Pakize Esen’den geldi. CHP’li Esen davanın gücün olduğu yere göre şekillenen yargı sisteminin sonucu olduğuna dikkat çekerek, “Savcı mütaalayı hazır olarak getirmiştir. Bu anlayış geniş kitleleri mağdur etmektedir” dedi.
 
YARGI TARAFSIZ OLMALIDIR

Yargının vereceği kararda tarafsız olması gerektiğine de dikkat çeken Esen, “Türkiye Cumhuriyeti’nde yargı sistemi çökmüş, hükümet kendi kadrolarını yerleştirdiği yargıda istediği kararı çıkarma gücünü elinde bulundurmuştur. Bu yüzden gücün olduğu davalarda yargı tarafsızlığını koruyamamaktadır. İstanbul İl Başkanımız Canan kaftancıoğlu’na karşı yürütülen bu kampanyanın linç kampanyasına dönüştürülmek istenmesini de açıkça görüyoruz. Ve tekrar söylüyoruz. Yargı bağımsız olmalıdır. Aksi takdirde Türkiye’de çok ciddi anlamda insan hakları ihlali yaşanacaktır” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

ARŞİV