Siyaset

Gürsoy: “Antalya’nın yaptığı yanlışa düşmememiz lazım”

Mavi Beyaz Butik Otel Yönetim Kurulu Başkanı Alper Gürsoy, Mersin Turizm’i hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Gürsoy: “Antalya’nın yaptığı yanlışa düşmememiz lazım”

26 Kasım 2019 15:54
-A

+A

Kısa sürede Türkiye'nin en iyi dergileri arasında yerini alan Zirvedekiler Dergisi’ne Turizm’ini değerlendiren turizimci Alper Gürsoy, Upuzun sahilleri, gizemli koyları ile turizm kenti olma yolunda emin adımlarla yürüyen Mersin’in, turizmden hak ettiği payı alamadığını belirterek:
 
“Yerli turist, Çeşme, Alaçatı, Bodrum, Antalya’yı tercih ediyor. Mersin’in biran önce yerli turistin Çeşme, Alaçatı, Bodrum gibi tatil merkezlerine gitme nedenlerini sorgulaması ve yerli turistin rotasını kente çevirmek için çalışmalar yürütmesi gerekiyor. 
 
Tarih boyunca farklı uygarlıklara tanıklık etmesiyle aynı zamanda kültürel pek çok mirasa da ev sahipliği yapan Mersin’in acil bir şekilde çekim alanı sayısını arttırması gerekiyor. Mersin merkez ve Anamur arasında kalan kısımda 8-9 tane muazzam koy bulunuyor. 
 
Bu koylara TOKİ ile birlikte İtalya’nın Positano ve Amalfi şehrindeki gibi turizm köyleri yapılarak, bu alanların turizme kazandırılması gerekiyor. 
 
Yerli turistin Antalya’dan çıkıp 2 buçuk saat sonra konaklayabileceği küçük, 30-40 odalı, temiz, nezih otelleri barındıran bir kent haline gelmemiz gerekiyor. Kaliteli, fazla para harcayan turiste ihtiyacımız var. Bize gecelik otele 1000 TL para verecek kalitede turist lazım ki, bu kentte daha çok para harcasın. 
Yoksa bizim durumumuzda Antalya’nın durumu gibi olur ve 15 Dolara oda satarız. Uçak dolusu insan gelir ama bıraktığı para yapılan hizmetle kıyaslandığında kar marjı oldukça düşük kalır. Öte yandan Alaçatı, Çeşme, Bodrum’a baktığımızda günlük 350 Eurolara oda satılıyor. Bizim bu nedenleri iyi sorgulamamız, analiz etmemiz ve buna göre yol haritası belirlememiz gerekiyor. Antalya’nın yaptığı yanlışa düşmememiz lazım.”
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku