GELECEK PARTİSİ’NDEN İTHAL BUĞDAY TEPKİSİ

Mersin 24 Şubat 2021 13:39
Videoyu Aç GELECEK PARTİSİ’NDEN İTHAL BUĞDAY TEPKİSİ
A
a
BAŞKAN KARIŞ: “BEREKETLİ TOPRAKLARDAN DIŞA BAĞIMLI KONUMA GELMEK NE ACI!”
Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış, “En temel gıdamız olan ekmek için kullanılan buğday, ithal edilir hale geldi. Bu gidişata bir an önce son verilmesi gerekiyor” dedi.
Türkiye’nin gıda ürünlerinde ithal ettiği buğday ile ilgili dikkat çeken bir açıklama Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış’tan geldi. Türk toplumunun en temel besin kaynağının ekmek olduğunu vurgulayan Başkan Karış, ekmek için kullanılan buğdayın ithal edilmesine ilişkin konuştu.
“EKMEĞİMİZDEKİ BUĞDAY BİLE İTHAL”
Gelecek Partili Karış, “Resmi verilere göre dışarıdan buğday ve un alımında rekora koşuyoruz. En bereketli ve verimli topraklardan dışa bağlı konuma gelmek ne acı! Son 2 yıldır ürettiğimiz kadar buğday ithal ediyoruz. 2018 yılına kadar 5 milyon ton buğday ithal ederken, 7 milyon ton un ve makarnayı dışarıya satıyorduk. Ancak son 2 yıl içinde 10 milyon ton buğday ithal ediyoruz. 7 milyon ton un ve makarna dışarı satıyoruz. Yani ithal edilen buğdayın 3 milyon tonu ülkemizde tüketiliyor. Vatandaşımızın artık en temel besin kaynağı olan ekmek, makarna gibi yiyeceklerin bir bölümü bu ithal buğdaydan üretiliyor.”
“KÖYÜ VE KÖYLÜYÜ, ÇİFTÇİYİ BİTİRDİLER”
Başkan Karış, temel gıda ürünlerindeki dışa bağımlılığın nedenlerini de anlattı. Karış, “Köyü, köylüyü bitirdiler. Köy bile denmiyor artık, mahalle deniyor. Doğru düzgün yatırım yapılmayınca, destek ve teşvik olmayınca insanlar köylerini terk etti. Genç nüfus yok denecek kadar az artık köylerde. Çiftçiye yeterli destek yok, teşvik yok. Neyi ekip neyi biçecek, hangi güçle? Yapılması gereken bellidir. Bu gidişata son verilmeli. Köylü vatandaşların köyde kalmasını cezbedecek projeler geliştirilmeli. Sözde değil özde destekler ve teşvikler verilmeli. Genç nüfusun köylerini terk etmemesi için yenilikçi hamleler atılmalı. Biz Gelecek Partisi kadroları olarak Türkiye’nin dört bir yanında gelişmeye, geliştirmeye ve yeniliğe hazırız. Bu gidişata son vermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR