GELECEK PARTİSİ MERSİN İL BAŞKANI HAMİT KARIŞ’IN, 12 EYLÜL MESAJI

Mersin 12 Eylül 2020 12:02
Videoyu Aç GELECEK PARTİSİ MERSİN İL BAŞKANI HAMİT KARIŞ’IN, 12 EYLÜL MESAJI
A
a

GELECEK PARTİSİ MERSİN İL BAŞKANI HAMİT KARIŞ’IN, 12 EYLÜL MESAJI

 Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış, 12 Eylül 1980 darbesinin 40’ıncı yılında yayınladığı mesajında demokrasi vurgusu yaptı.
 Orgeneral Kenan Evren tarafından organize edilen ve 1960 darbesi ve 1971 muhtırasının ardından silahlı kuvvetlerin Türkiye Cumhuriyeti siyasi yaşamına üçüncü müdahalesi olan 12 Eylül 1980 darbesinin 40’ıncı yıl dönümü. Büyük zorlukların, maddi manevi kayıpların yaşandığı 12 Eylül’de Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koyarak, Süleyman Demirel’in başkanlık yaptığı hükümeti fes etti. Tüm siyasi partiler kapatılarak, dergi, kitap müzik gibi unsurlara kısıtlamalar getirildi. Darbenin 40’ıncı yılında Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış bir açıklama yaptı. 
 “12 EYLÜL 1980 TÜRKİYE CUMHURİYET’İ TARHİNİN KARA BİR LEKESİ OLARAK KALACAK”
Türkiye Cumhuriyeti’nin darbelerle beraber pek çok zorluğa maruz kaldığına değinen Başkan Karış,  “ Türkiye Cumhuriyeti, geçmişinde büyük sıkıntılar çekmiş, yabancı ülkelerin ambargolarına maruz kalmış, sağ-sol diye bölünmeye çalışılmış ve hepsinin altından da başı dik şekilde kalkmayı başarabilmiştir. Tüm bu olumsuzlukların üstüne 12 Eylül 1980 tarihinde yaşadığı darbeyle yeniden zorlu bir döneme girmiştir. Süleyman Demirel’in hükümet görevden alınarak 1961 anayasası uygulamadan kaldırılmıştır. Birçok genç hapislere atıldı. İnsanlar okudukları kitaplar, dinledikleri müzikler için suçlu bulundu. İşkenceler, hapislerde kaybolan insanlar idamlar. Hepsi 12 Eylül 1980 darbesi ve sonraki süreçte Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihine sürülmüş kara bir leke olarak kalacak. Bu yüzdendir ki bir darbenin ülkeye verdiği zararın telafisi olamaz” dedi.
“BAZI GÜÇLER YENİDEN ÜLKEMİZİN GELECEĞİYLE OYNAMAK İSTEYECEKTİR”
Türkiye’nin ilerleyen süreçte yeniden darbe girişimleriyle karşılaşabileceğine değinen Başkan Karış, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının her zaman yüksek demokrasi anlayışı ve bilincine sahiptir. Kimsenin müdahalesine gerek duymaz. Eminim ki bundan sonra ki süreçlerde yine bazı güçler ülkemizin geleceğiyle oynamak için 15 Temmuz’da olduğu gibi önümüze zorluklar çıkaracaktır. İşte burada bizlere düşen yükse manevi değerlerimiz ve özgürlük anlayışımız içerisinde boyun eğmemek ve demokrasinin getirdiği olanakları kullanarak bertaraf etmektir” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR