Gazeteci Ender Can Kayıhan kaleme aldı. "Vahap Seçer, Tarım ve Liman" ...

Mersin 19 Şubat 2021 18:16
Videoyu Aç Gazeteci Ender Can Kayıhan kaleme aldı. "Vahap Seçer, Tarım ve Liman" ...
A
a
VAHAP SEÇER, TARIM VE LİMAN…
Mersin; artık eskisi gibi birilerinin at oynattığı bir şehir olmaktan kurtuldu sayılır.
Halka rağmen hiçbir şeyin olamayacağını herkes gördü!
Bu ay içinde önemli iki gelişme oldu. Bunlardan biri tarım arazisine yapılmak istenen sanayi sitesine karşı geliştirilen tepki oldu.
Diğeri ise; Propolipilen tesisi ve yeni konteyner limanının bir an önce başlatılması çıkışı oldu.
Her iki konuya da Mersin büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’ in ağırlığı ve kararlılığı damgasını vurdu.
Her iki konuda da işi sağa sola çevirmeden net konuşan ve olayın seyrini değiştiren Başkan Seçer, özellikle mevcut limanın genişleme isteğine sert tavır göstererek kamuoyunu rahatlattı.
Birçok STK, Mesleki oda ve çevrecilerin karşı çıktığı Tarım alanlarının sanayiye çevrilmesi ve mevcut limanın genişleme isteğine karşı Seçer’ in tavrı kamuoyundan da büyük destek aldı.
Seçer, Mezitli’deki tarım alanlarıyla ilgili “Mutlaka birinci prensip, bu alanları yaratırken mevcut tarım alanlarını korumak lazım. Burada ayrıldığımız herhangi bir nokta yok. Mutlaka sanayi yerleri ayıralım ama sanayi yerleri ayıralım derken de tarımı yok etmeyelim. Özellikle küçük aile işletmelerinin yani rızkını, ekmeğini tarımsal üretimden çıkartan ailelerin mağduriyetine sebebiyet veren işler yapmayalım” Diyor.
Başkan Seçer, Toroslar Belediye Başkanına gönderme yapıyor ve bir fırsatı sunuyor. 
Artık bir an önce Toroslar Belediye Başkanı önüne getirilen hazır lokma için girişimde bulunmalıdır. 
Hem Mersin kazanacak hem Toroslar hem de tarım alanları.
Ya liman!
Başkan Seçer buraya da net bir şekilde sahip çıkıyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan MERSİN LİMANI KAPASİTE ARTIRIMlNA yönelik hazırlanan 1/5000 ölçekli İlave Revizyon Nazım İmar Planı ile 1/1000 Ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar planı işleminin yürütmesinin durdurularak iptali istemiyle 22.06.2020 tarihinde Mersin 2. İdare Mahkemesinde dava açılmış. 
Bu kapsamda; liman içinde yapılmak istenen dolgu alanının, kapasite ve alan artırımının ve buna ait imar planı teklifinin ve mevcut onaylı planda yapılacak değişikliğin; Kıyı Kanunu, Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik ve Kıyı Yapı ve Tesislerinde Planlama ve Uygulama Sürecine İlişkin Tebliğ hükümlerine uygun olmadığı yönünden dava açan Büyükşehir Belediyesi olayın peşini bırakmıyor.
Başkan Seçer kararlı ve tutarlı tavrıyla her kesimin desteğini alıyor.
Açılan bu davaya nedeniyle, 1 Şubat 2021 tarihinde keşif yapılmış ve hazırlanacak rapor merakla bekleniyor.
Umarım tüm Mersin’i ilgilendiren böyle bir önemli konuda yanlış karar çıkmaz!

 
Ancak Mersin kamuoyu Başkan Seçer’ in meclis konuşmasındaki gibi, mevcut limanın genişletilmesi değil, 100 Binlik çevre planına da işaretlenen yeni konteyner terminal limanının yapılmasını istiyor.
Nasıl bir anlayıştır bilinmez ama, Mersin’den dünyaya açılacak bir kapının açılması engellenmek isteniyor.
Rekabet olmasın, aşırı kar büyüyerek devam etsin diye, tekelleşmeyi yaratacak girişimlerde bulunuyorlar! 
Başkan Seçer ise Mecliste, “Her alanda Büyükşehir Belediyesi olarak ve Belediye Başkanı olarak hukuk çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuşuyor.
“Mevcut limanın genişlemesine karşıyım ve dava açtık” diyor.
Mevcut limanın genişlemesi yerine ikinci limanın yapılmasını uygun bulduğunu ifade eden Seçer, şunları söylüyor,
“Şu anki mevcut limanla ilgili, bağırarak söylüyorum hem vatandaşlarımız duysun hem meclisimiz duysun. Mevcut limanın genişlemesine karşıyım ve belediye olarak dava açtık. İkinci bir limanın yapılmasını uygun görüyorum. Daha önce bu konuda çalışılmış, yeri de belli. Bir kartel oluşturmayalım bu bölgede. Bu limanı genişletmek yer olarak yanlış olur. Sonuna kadar da mücadele edeceğim bununla. Hukuki mücadelemi yapacağım. İki; ikinci bir limanının yapılması rekabet açısından uygundur. Çünkü tek işletmeciye bıraktığınız zaman istediği gibi rakamlarla oynuyor. Burada ben biliyorum ki dökme yüklerin birçoğu İskenderun Limanı’na gidiyor. Niye buradan giriş yapması gereken ürünler oraya gidiyor? Benim vergi kaybım oluyor. Ben belediye olarak da etkileniyorum. Ama iki ayrı işletmecide liman olduğu zaman rekabet ortamı da olur. Bunu da altını çizerek söylüyorum. Şimdi bu mevcut alan, 143 hektarlık alan, 2. liman alanına da denk gelen, serbest bölge bizim için önemli. Genişleme alanına denk gelen, özellikle lojistik çalışmalarının, yatırımlarının olmasına uygunluk veren bir alan.”
Ve ekliyor, “Polipropilen tesisi ile orayı heba etmemek lazım”
İşte bu kadar. Açık ve net…
Tarım alanlarının yitirilmemesi, yeni limanın engellenmemesi, büyük tepki çeken Polipropilen tesislerinin yer seçimindeki yanlışlığı net bir şekilde açıklayarak tavır koyuyor Başkan Seçer.
Tüm STK, Mesleki oda, Baro, çevreciler ve tüm vatandaşların yüreğine su serpiyor.
Bu arada Tarım alanlarının katledilmesine, mevcut limanın genişletilmesine ve Polipropilen fabrikasının yer seçimine karşı çıkarak büyük bir jest yapan Başkan Seçer’ in yanında durması ve destek vermesi gereken Başkan Mustafa Gültak’ tan ses yok. 
Bu da kamuoyunun dikkatinden kaçmıyor. Gültak sessiz kaldıkça, yanlış yatırım ve uygulamaların destekçisi gibi görünebilir. Bizden uyarması…
Evet hiçbir şey eskisi gibi olmuyor artık. Birileri kirli işlerini oldu bittiye getiremiyor.
Karşılarında Mersin kamuoyu ve Başkan Seçer var.
Mersin adına sevindik, gururlandık. Kararlı ve inançlı bir Büyükşehir Belediye başkanına sahip olduğumuz içinde umutlandık…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR