Erdoğan, Ayasofya'daki ilk cuma namazına kaç kişinin katıldığını açıkladı

Ak Parti 24 Temmuz 2020 16:28
Videoyu Aç Erdoğan, Ayasofya'daki ilk cuma namazına kaç kişinin katıldığını açıkladı
A
a

Erdoğan, Ayasofya'daki ilk cuma namazına kaç kişinin katıldığını açıkladı

Erdoğan, Ayasofya'daki cuma namazının ardından Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesini ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Az önce resmi rakam olarak aldım 350 bin kişi bugün cuma namazına iştirak etmiş." dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesini ziyaret etti.

Ziyaret ettiği türbenin girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Camiydi, tekrar cami oldu. Şimdi ilanihaye inşallah cami olarak tüm inananlara hizmete devam eder. Ama bunun yanında da tüm insanlığın bir kültür mirası olarak da her dinden insanların gelip gezebileceği bir yer." diye konuştu. 

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

"Her şeyden önce Ayasofya'yı bizim şu anda aslına Cumhur İttifakı olarak büyük bir gayretle döndürmüş olmamız, milletimizin 10 yıllara sarih özlemini gerçekleştirme bakımından çok çok önemliydi.

Artık burası aslına döndü, camiydi tekrar cami oldu. Şimdi ilanihaye inşallah cami olarak tüm inananlara hizmete devam eder.

Tüm insanlığın bir kültür mirası olarak her dinden insanların gelip gezebileceği bir yer.

350 bin kişi bugün cuma namazına iştirak etmiş.
 

Bundan sonra içeride ve dışarıda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yapacağı restorasyon çalışmaları var. Bu restorasyon çalışmalarıyla beraber Ayasofyamızı inşallah çok daha farklı, çok daha anlamlı bir yapıya kavuşturmuş olacağız.

Hep beraber biz emeği geçen tüm kardeşlerime, gerek burada yargının ortaya koyduğu tavra, gerekse Cumhur İttifakı olarak ortaya koyduğumuz tavrın birlik beraberlik içerisinde devamını Allah'tan diliyorum. Sizlere de çok teşekkür ediyorum."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR