Ender Can Kayıhan Kaleme Aldı

Gündem 31 Mart 2021 09:31
Videoyu Aç Ender Can Kayıhan Kaleme Aldı
A
a
"Tiyatrocular Ayıp Etti"

Gazeteci Ender Can Kayıhan kaleme aldı. "Tiyatrocular Ayıp Etti"

Pandemi döneminde bütün algılarımız değişti.
Biraz sabır, biraz itidalli davrananlar kendini bu mikrop sarmalından kurtarabiliyorlar.
Kurtaramayanlar ise, ya korona belasına yenik düşüyorlar ya da akıl hanelerinde bir duraklama oluyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Pandemi döneminde bekleneninde üzerinde bir gayret göstererek çalışmalarını aralıksız sürdürdü.
Gıda dağıtımları, yaşlı bakımları, engelli koruması, halk kart, maske ve hijyen ürünlerinin dağıtılması, esnafa yapılan destek gibi birçok alanda çalışmalar yürüttü.
Hele özellikle 40 noktada ücretsiz çorba ekmek ve 20 noktada üç çeşit yemeği üç liraya halka sunarak, Türkiye’ye örnek olabilecek bir çalışma başlattı ve hala devam ediyor.
Bu arada sokak ve mahalli müzisyenlere, sporcu antrenörlerine, yerel tiyatroculara da Pandemiden dolayı, mağduriyetlerini göz önünde tutarak destek olmaya çalıştı. 
Yaz aylarında Yerel Tiyatro şenliğini yerel bir televizyondan canlı izlemiştim.
Büyükşehir belediyesinin bu organizasyonlarını takdir etmiştim.
Büyükşehir Kültür dairesinden aldığım bilgilere göre, yine Amatör yerel tiyatroculara çağrı yapılmış, oyunlarına karşılık bir ücret tespit edilmiş. 
Ne var ki kendini paha biçilmez ünlü tiyatrocular statüsünde görerek verilen rakamları beğenmeyenlerde olmuş.
AGON yerel tiyatro grubunun başoyuncuları ücretlerinin düşük olduğunu, kendilerine farklı bir ücret vermeleri gerektiğini söyleyince,
Büyükşehir yetkilileri de herkese eşit davrandıklarını, yerel tiyatrolar arasında ayırım yapamayacaklarını bildirmiş ve bu nedenle de ipler kopmuş.
Aynı zamanda DEVA partisinin yöneticileride olan bu bir kısım “partili tiyatrocular” Büyükşehir karşıtlığıyla bilinen bir yerel gazete muhabirinin manşetine çıkıvermişler.
Ayrıca, bu “Partili Tiyatrocular” bir sanatçıya, insanı insana anlatma sanatı olan tiyatroyu icra edenler tarafından yapılınca, daha da kafaları karıştırıyor.
 
Sanatçıya yakışmayacak tarzda, kendilerine destek olmaya çalışan Büyükşehir yetkililerini basın açıklamasıyla şikâyet ediyorlar.
Aslında onlarda biliyor ki, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, hiçbir işini, çalışmasını, eylemini laf olsun diye yapmaz.
İşini yaparken de en iyisini yapmaya çalışır. Kimseye ayrımcılık yapmadan hakkaniyet ve vicdan ölçülerinde hareket etmeleri için tüm kadrolarını uyarır.
Ben çok daha iyi tiyatrocuyum, benim dekorum daha masraflı diye kendine ayrıcalık istersen, bildiğim kadarıyla havanı alırsın. Hiçbir Belediye yöneticisi, gruplar ve özellikle sanatçılar arasında ayrımcılık yapmaz ve yapamaz.
Sizin gibi “Partili tiyatrocular” verilen destek amaçlı ücreti kabul etmezse, bu tutumunuz toplumun vicdanında da kabul görmez.
Size hiç yakışmadı. “Bulunmaz Hint kumaşı” olarak görürseniz, diğer tiyatrocu gruplar tarafından da eleştirilir ve bizim gibi tiyatro izleyicisini de üzersiniz.
Tiyatrocu topluma örnek olacağı yerde, kendi çıkarını önceleyen bir konuma düşerse, kendisi Komedyenlere malzeme olur.
Basın açıklaması yaparak nereye mesaj vermek istediklerini bilemem ama, sadece kendilerini küçük düşürdüklerini düşünüyorum. 
Bu ülkede bu kadar torpil ve kayırmacılık sürerken, Mersin Büyükşehir Belediyesi tüm Türkiye’ye örnek olabilecek bir sınavla, 20 tiyatro sanatçısını kadrosuna dâhil etti.
Hem de ulusal çapta nitelikli bir Jüri’nin başkanlığında.
500’ün üzerinde konservatuvar mezunu sanatçının katıldığı bu sınav günlerce basının ve kamuoyunun dikkatini çekmişti.
Büyükşehir size el uzatıyor. Pandemide mağdur oldular diye oyunlarınızı oynatarak televizyonlarda canlı veriyor. Siz ise, verilen desteği küçümseyerek, daha çok istiyorsunuz.
Başka tiyatro gruplarından fazlanız ne. Siz onların ustası mısınız?
Sanatçı duyarlılığını öne sürerek yaratılan ortamı iyi değerlendirerek topluma bir şeyler anlatmanız, özlediğiniz sahnelere çıkmanız mı önemli, yoksa Büyükşehir’in sizleri düşünerek vermeye ve destek olmaya çalıştığı ücreti beğenmeyerek sahneden çekilmeniz mi önemli?
Bunun da bir tiyatrosunu oynasanız iyi olur!
Oyunun adı da “Az parayla saadet olmaz” olsun…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR