Mersin

DR. BAHRİ TEMÜRAY: GEÇMEYEN ÖKSÜRÜĞE DİKKAT!

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahri Temüray, geçmeyen öksürük probleminin nedenleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. kronik öksürüğün aslında vücudun erken uyarı mekanizması olduğunu belirten Temüray, "Eğer bu uyarı dikkate alınmazsa örneğin akciğer kanseri veya astım gibi bireysel anlamda ciddi olabilecek bir neden ihmal edilmiş olur" dedi.

DR. BAHRİ TEMÜRAY: GEÇMEYEN ÖKSÜRÜĞE DİKKAT!

5 Ocak 2018 08:53
-A

+A

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahri Temüray, kronik öksürüğün aslında vücudun erken uyarı mekanizması olduğunu belirterek, "Eğer bu uyarı dikkate alınmazsa örneğin akciğer kanseri veya astım gibi bireysel anlamda ciddi olabilecek bir neden ihmal edilmiş olur" dedi. Temüray tıbbi anlamda öksürüğün 3 haftadan kısa sürmesinin akut, 8 haftadan uzun sürmesinin ise kronik olarak nitelendirildiğini belirterek, “Ancak genel olarak 3 haftadan uzun süren öksürüğün sebebinin araştırılması gerek. Öksürüğün, aslında hava yollarının bir savunma aracı olmakla birlikte neredeyse bütün kronik solunum sistemi hastalıklarının da bir belirtisi olarak kabul edilebilebiliyor. Bu nedenle hastaların en sık doktora başvurma nedenlerinden biridir. Kronik öksürüğün en sık nedenleri gastroözefagial reflü, astım ve üst havayolu öksürük sendromudur. Bu nedenle müzmin öksürük şikayetiyle gelen hastada öncelikle bu hastalıkların olup olmadığı değerlendirilir" diye konuştu.
 
SADECE SEMPTOMLARA BAKARAK KARAR VERİLMESİ YETERLİ DEĞİL

Sinüzit benzeri semptomları olan, boğazda gıcık ve akıntı hissedenlerde ise üst havayolu öksürük sendromunun öncelikli olarak düşünüldüğünü dile getiren Dr. Bahri Temüray, "Ancak sadece semptomlara bakarak karar verilmesi yeterli değildir, aynı zamanda hekim tarafında dikkatli bir fizik muayenesi ve gerekirse laboratuvar incelemeleri yapılmalıdır. Kronik öksürük, en sık nedenleri dışında, kronik bronşit, verem, akciğer kanseri, interstisyel akciğer hastalıkları gibi birçok solunum sistemi sorununun nedeni olabilir. Dahası sorun, kullanılan bazı ilaçlara bağlı veya kalp yetmezliği gibi solunum sistemi haricindeki birçok problemin belirtisi de olabilir. Kronik öksürük ayırıcı tanısında, birkaç sayfa sürebilecek ayırıcı tanı ihtimalleri olduğu söylenebilir. Bu nedenle eğer kronik öksürüğe neden olan en sık üç hastalıktan birisi saptanmaz ise hastalar ve hekimlerin dikkatle takip etmesi gereken bir sürecin başlaması gerekebilir" ifadelerini kullandı.
 
KRONİK ÖKSÜRÜK VÜCUDUN ERKEN UYARI MEKANİZMASI

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahri Temüray, bu aşamada hastanın yaşı, sigara içip içmediği, ilaçları, mesleği, muayene bulguları ve uygun görülen laboratuvar tetkiklerinin yapılması gerektiğine de işaret ederek, "Anlaşılacağı üzere kronik öksürük aslında vücudun erken uyarı mekanizmasıdır. Eğer bu uyarı dikkate alınmazsa örneğin akciğer kanseri veya astım gibi bireysel anlamda ciddi olabilecek bir neden ihmal edilmiş olur" diye konuştu.
Temüray, aynı zamanda verem olan bir hastaya geç tanı konulmasının, bulaştırıcı olan hastanın toplum içinde yeni bireyleri enfekte etmesiyle sonuçlanabileceğine dikkati çekerek, bütün bunlardan ayrı olarak kolayca tedavi edilebilecek, nispeten basit bir hastalığın da saptanabileceğini ve tedavide gecikme nedeniyle gündelik hayattaki bozulmanın gereksiz yere uzayabileceğini de sözlerine ekledi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Müjde 2 Kasım 2018 17:24

Randevulu olduğumuz halde, randevu saatinde yerinde bulamadık.Cagirttik diye zaten cani sıkıldı.Ertesi gün sonuçları almak için çağırdı.Daha erken gelemez misiniz dedi calistigimizi bu sebeple 4.30 da gelebilecegimizi söyledik .Gittik ve doktorumuz yerinde yok, çıkmışlar geleceğimizi bile bile.Bu nasıl bir saygısızlık.Hem mesleğine, hem hastasına.Bu neyin keyfiyeti? İsterse en iyi doktor olsun, işten güçten izin alıyoruz randevu alıyoruz beyefendi bile bile beklemiyor.Onceden verdi sinyali , tamamen keyfi...Sonra da git gazetelere demeç ver.Yaziklar olsun dokturluguna da, insanlığına da.

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku