Mersin

DOĞMUŞ’TAN 11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ MESAJI

CRD Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Doğmuş, Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Dünya Kız Çocukları Gününün tarihçesine değinen Doğmuş, şunları kaydetti:

DOĞMUŞ’TAN 11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ MESAJI

11 Ekim 2018 09:51
-A

+A


193 üyeli BM Genel Kurulunda, 2012 yılından itibaren 11 Ekim’in Dünya Kız Çocukları Günü olarak kabul edilmesine ilişkin Türkiye Kanada ve Peru tarafından hazırlanan karar tasarısı bütün ülkelerin onayıyla kabul edildi.
 
Kız çocuklarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek, eğitimden etkin biçimde faydalanmalarını sağlamak, zorla evlendirilmesinin önüne geçilmesi için çalışmalar yapılmalı” diyen Doğmuş, kız çocuklarına verilecek nitelikli eğitimin ayrımcılık ve şiddetin önlenmesine yardımcı olacağını belirterek, bu sayede kız çocuklarının, insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanabileceğinin altını çizdi.
 
Doğmuş, bugünün kız çocuklarının yarının anneleri olduğunu anımsatarak şunları ifade etti: “Ülkemizde, önüne çıkan engellere rağmen, iyi eğitim almış büyük başarılara imza atmış birçok kadın bulunmaktadır. İnanıyorum ki bu güzel örnekler kız çocuklarımıza yeni ufuklar açacaktır. 
 
Ülkelerin geleceği olan çocuklarımızın özellikle de kız çocuklarımızın desteklenmesi, güçlendirilmesi ve onlara yatırım yapılması son derece önemlidir. Bu amaçla yola çıkılarak yapılacak her yatırım özellikle kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddet sarmalının kırılması için atılmış önemli bir adım olacaktır. 
 
Devlet korumasındaki çocukların ve gençlerin en iyi şekilde yetiştirilmesinin ne denli önemli olduğunun bilincindeyiz. Kız çocuklarımızın insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmaları için herkesin üzerine düşen vazifeyi en etkili şekilde yerine getireceğini umuyor ve 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gününü kutluyorum”
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 613 Oy (%29)

  • HAYIR : 720 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 768 Oy (%37)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku