DOĞMUŞ, "Türk kadını, bütün dünya kadınları içerisinde emsalsiz bir yere sahiptir"

Mersin 4 Aralık 2020 06:54
Videoyu Aç DOĞMUŞ, "Türk kadını, bütün dünya kadınları içerisinde emsalsiz bir yere sahiptir"
A
a
Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği (MERYAD) Başkanı Coşkun Doğmuş, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve kadına seçme ve seçilme hakkı verilişinin yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, 86 yıl önce birçok Avrupa ülkesindeki kadınlardan esirgenen seçme ve seçilme hakkını Türk kadınına vererek, muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda önemli ve büyük bir adım attığını ifade eden Doğmuş, şunları kaydetti:
"Mustafa Kemal Atatürk, 5 Aralık 1934'te tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ederek, kadınlara siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını verdi. Türkiye, Fransa ve İtalya'dan 11, Romanya'dan 12, Bulgaristan'dan 13, Belçika'dan 14, İsviçre'den ise 37 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdı. Türkiye Cumhuriyeti, kadınların kurduğu, taşıdığı, büyüttüğü ve yükselttiği bir cumhuriyettir.Türk kadını, bütün dünya kadınları içerisinde emsalsiz bir yere sahiptir. Baş tacıdır, eli öpülecek annedir, dara düştüğünüzde, sırtınızı sıvazlayan kocaman bir yürektir, ağlamak istediğinizde başınızı koyabileceğiniz omuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 86. yılını kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere ebediyete intikal eden tüm kadınlarımızı saygı, minnet ve şükranla yad ediyorum."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR