Dinçer, “Mersin’de sanayi sitesi sayısı arttırılmalı”

Mersin 5 Ağustos 2020 23:09
Videoyu Aç Dinçer, “Mersin’de sanayi sitesi sayısı arttırılmalı”
A
a

Dinçer, “Mersin’de sanayi sitesi sayısı arttırılmalı”

Mersin’in sanayi sitesi fakiri kent olduğuna vurgu yapan Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer,  KSS’lerin esnaf sanatkar kesimin çağın koşullarına uygun, fiziki alt yapısı gelişmiş, teknolojik donanıma ve sosyal donatı alanlarına sahip, mesleki eğitimi içerisinde barındıran işyerlerinde mal ve hizmet üreterek istihdama doğrudan katkı sunmak ve şehrin içerisinde çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden mal ve hizmet üretilmesini sağlamak gibi iki önemli işlevi bulunduğunu belirterek, yerel ve genel idarenin daha fazla vakit kaybetmeden sanayi sitesi konularında kendilerine yardımcı olmaları gerektiğini söyledi.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kentimizin sanayi sitesi fakiri bir il olduğunu belirterek, bu makus kaderi kırmak adına yerel ve genel idare temsilcilerinden feryatlarına kulak vermelerini beklediklerini söyledi. Dinçer, “Eski Mersin olarak bilinen Akdeniz’de biri 1970’li yıllarda yapılmış, ancak artık şehrin merkezinde kalmış, artık günümüz şartlarında üretim için optimum bir ölçek oluşturmayan, yapı olarak da küçük ve eski yapılardan oluşan sanayi sitesi ile Tırmıl Sanayi sitesi haricinde sanayi sitemiz yok. Mersin hızla büyüyor, kentimize mevcut sanayi siteleri artık yakışmıyor. Bugün komşu  illerimize bakacak olarsak hepsi sanayi sitesi zengini. Küçük sanayi sitelerinin harici organize sanayi siteleri almış başını gidiyor. Biz ise hala kentimize sanayi sitesi kazandırma kavgasındayız ve bu kavgamızda da yalnız bırakılıyoruz” dedi.

Mersin il genelinde büyük çoğunluğu metal, makine, madeni, PVC mobilya, otomotiv, tekstil/hazır giyim elektrik/elektronik, reklamcılık, matbaacılık alanlarında 15 bine yakın esnaf sanatkarın dağınık bir şekilde hizmet verdiğini ifade eden Başkan Dinçer, “Mersin merkez olarak ele aldığımız Toroslar, Mezitli, ve Akdeniz’de ise toplam 5 adet sanayi sitesinde 1400 işyerinde, 6500 çalışanla hizmet verilmektedir” dedi.
Mersin merkezde 5 bin işyeri kapasiteli ihtisas sanayi sitelerine ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Başkan Dinçer, “Şehrimizin içerisinde mal ve hizmet üretmeye çalışan, esnaf - sanatkar teşkilatımıza modern, teknik ve altyapı kapasitesi gelişmiş küçük sanayi siteleri yapılması için her türlü girişim, müracaat, araştırma ve başvuru yapılmıştır. Bu başvurularımız sonucu Toroslar Bölgesinde dönemin Valisi tarafından sanayi sitesi olarak kullanılmak üzere tahsis edilen 2 bin 500 dönüm arazi üzülerek söylüyoruz ki yine dönemin yerel idarecileri ve meclis üyelerince konut alanına çevrildi” diye konuştu.

KSS’lerin esnaf sanatkar kesimin çağın koşullarına uygun, fiziki alt yapısı gelişmiş, teknolojik donanıma ve sosyal donatı alanlarına sahip, mesleki eğitimi içerisinde barındıran işyerlerinde mal ve hizmet üreterek istihdama doğrudan katkı sunmak ve şehrin içerisinde çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden mal ve hizmet üretilmesini sağlamak gibi iki önemli işlevi bulunduğunu kaydeden Başkan Dinçer, “ Bizlerin birinci amacı bu sanayi sitelerinde kendi mesleki eğitimlerimizin verilmesi. Çünkü günümüz eğitim şartlarında yetiştirecek çırak bulamıyoruz. 4+4+4 eğitim sistemiyle çırak yetiştirmeniz mümkün değil. Bunun için kendi çırağımızı yetiştirecek, içerisinde mesleki eğitim okullarının bulunduğu ihtisas sanayi sitelerine zorunlu ihtiyacımız var. Yoksa ileriki dönemde söküğümüzü dikecek, musluğumuzu değiştirecek usta bulamayacağız” dedi.

Açıklamasının devamında verdikleri uzun soluklu mücadele sonucu Mezitli’de Çeşmeli Otoban yolu altında 520 dönüm arazinin sanayi sitesi olarak işaretlendiğini kaydeden Başkan Dinçer, “ Kent merkezinde
kalan mevcut sanayi sitesi, kullanım alanının yetersizliğinin yanı sıra bölge halkının da memnuniyetsizliğine neden oluyordu. Verilen uzun soluklu mücadele sonucu  Çeşmeli Otoban civarı  modern sanayi sitesi olarak planlandı. Ben bu alanın sanayi sitesi olarak işaretlenmesinde emeği geçen tüm kurum, kuruluş ve siyasi parti temsilcilerine teşekkür ediyorum” şeklinde sözlerini noktaladı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR