DEPREMDE ‘VATANDAŞ SORUMLULUK ÜSTLENSİN’ ÖNERİSİNE TEPKİ

Gelecek Partisi 24 Şubat 2021 14:08
Videoyu Aç DEPREMDE ‘VATANDAŞ SORUMLULUK ÜSTLENSİN’ ÖNERİSİNE TEPKİ
A
a
İŞÇİLİK: “DEPREME KARŞI TOPYEKÛN MÜCADELE EDİLMELİ”
Gelecek Partisi İzmir İl Eski Başkanı Cüneyt İşçilik, deprem gerçeği ile ilgili konuştu. İşçilik, “Hükümet deprem konusunda gereken adımları atmalı, ihaleyi vatandaşın üzerine bırakmamalı. Mücadele el birliğiyle yapılmalı” dedi.
Deprem Komisyonu’nda, belediyelerin depreme ilişkin hazırlarının sunumları sırasında, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Oktar, riskli bina denetimlerinde belirlenecek bir tarihten önce inşa edilmiş yapıların kontrollerinin, sahiplerince yapılmasının zorunlu tutulmasını önerdi. Oktar, imar barışındaki “Yapının depreme dayanıklılığı hususu malikin sorumluluğundadır” uygulamasını anımsattı. Son dönemde deprem gerçeğiyle acı biçimde yüzleşen İzmir’in Gelecek Partili eski başkanı Cüneyt İşçilik de Oktar’ın bu ifadelerine yanıt verdi.
“BÜYÜK ACILAR YAŞAMAMAK İÇİN EL BİRLİĞİYLE MÜCADELE ETMEK GEREKİR”
İşçilik, “Deprem ülkemizin gerçeği. Depremle birlikte daha büyük acılar yaşamamak, göz yaşı dökmemek için topyekûn bir mücadele verilmeli. Bu mücadeleyi de hükümet, muhalefet ve vatandaşlar el ele yapmalı. Öncelikle insanlar bilinçlendirilmeli. Acil biçimde hasarlı, hasar görmesi muhtemel binalar tespit edilerek onarım ya da kentsel dönüşüm gerçekleştirilmeli. Ülkenin öncelikli olarak başlanması ve bir an önce bitirilmesi gereken tek projesi, politikası bu olmalı. Allah korusun sarsıcı bir depremde ne günlük kısır siyasi tartışmaları yapacak insan kalır ne şehirler ne de binalar kalır. Bu gerçeği artık ciddi bir şekilde idrak etmemiz lazım. Öyle Sayın Oktar’ın dediği gibi olmamalı, ihale sadece vatandaşa bırakılmamalı. Önce hükümet gerekeni yapmalı, daha sonra insanlar da bilgilendirilerek el birliğiyle bu işin altından kalkmalıyız” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR