Gündem

DEMİRAĞ’DAN ‘ALADAĞ’ KARARINA TEPKİ!

Cumhuriyet Halk Partisi 27. ve 29. Dönem Parti Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Cavidan Demirağ, Aladağ duruşması ile ilgili verilen kararlara tepki gösterdi.

DEMİRAĞ’DAN ‘ALADAĞ’ KARARINA TEPKİ!

5 Temmuz 2019 17:49
-A

+A

 Cumhuriyet Halk Partisi 27. ve 29. Dönem Parti Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Cavidan Demirağ, Adana’nın Aladağ İlçesi’nde cemaate ait olduğu belirtilen kız yurdunda 29 Kasım 2016’da çıkan, 11’i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili mahkemenin verdiği karara tepki gösterdi. Mahkemenin 12 sanığı çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptırırken, 6 sanığı ise serbest bıraktığını söyleyen Demirağ, “Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında verilen cezalar tatmin edici değildir. Bu hüküm asla kabul edilemez” dedi.
 
 
“BU HÜKÜM KABUL EDİLEMEZ”

Kamu görevlisi sanıklar hakkında ölüme sebebiyet suçundan beraat verildiğini ve haklarında ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçundan ceza verildiği bilgisini veren Demirağ, “Mahkeme heyeti, yurt müdürü Cumali Ali Genç’i 11 yıl 1 ay 10 gün, yurt yöneticileri İsmail Uğur’u 12 yıl 2 ay 20 gün, Mehmet Deniz’i 10 yıl, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş, Ramazan Dede ve Ramazan Keleş’e 8’er yıl 10’ar ay 20’şer gün hapis cezası verdi.  Mahkeme, ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ya da yaralanması’ suçundan haklarında beraat kararı verdiği kamu görevlileri Mehmet Aktaş, Ramazan Arı, Davut Gökçeli, Bayram Aydın, Cihan Ünal’ı ‘görevi kötüye kullanma suçundan’ 7’şer ay 15’er gün hapis cezasına çarptırdı. Kamu görevlilerine verilen 7’şer ay 15’er günlük hapis cezasında hükmün açıklanması geri bırakıldı” dedi.
 
CEZALAR VİCDANLARI RAHATLATMAMIŞTIR

Verilen cezaların vicdanları rahatlatmayacağını ifade eden Demirağ, “Aladağ’da ylaşamını yitiren canların karşısında verilen bu ceza akla mantığa sığmamaktadır. Birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verilmesi suçundan, ceza tayini yönündeki talepler reddedilmiştir. bBir kısım sanıklar hakkında da bilinçli kastla ölüme sebebiyet verme suçundan hüküm kurulmuştur. SOnuç olarak verilen bu cezalar vicdanları rahatlatmayacaktır. Alınan karar, toplumun adalete olan inancını ve vicdanları yaralamıştır” şeklinde konuştu.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku