DEMİR: ÇİFTÇİLERİMİZ MAĞDUR VE YARDIM BEKLİYOR

Gündem 22 Ekim 2021 13:09
Videoyu Aç DEMİR: ÇİFTÇİLERİMİZ MAĞDUR VE YARDIM BEKLİYOR
A
a
12 Ekim’de Edirne’de yaşanan dolu yağışı sonrası İpsala ilçesi Sarıcaali, Paşaköy, Balabancık ve Sultan Köylerinde tarlalarda ciddi hasar meydana geldi. Tarlalarda olgunlaşan başakları vuran dolu Yüzde 50 ile Yüzde 80 arasında zarar verdi.
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ve İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ile birlikte İpsala ilçesinde dolu yağışından zarar gören tarlalarda incelemelerde bulunarak çiftçilerin taleplerini dinledi.
VATANDAŞ YARDIMLAŞIYOR AMA DEVLET NEREDE?
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, çiftçilerin taleplerini kamuoyuyla paylaşıp “Çözüm” noktasında yardımcı olmaya çalışacaklarına söz verdiklerini ifade ederek, “Sözümüzü tutuyor ve arkasında durmaya devam ediyoruz. Bahse konu köy arazilerini ve arazi sahiplerini birebir gezerek dolu yağışının olgunlaşan başaklara verdiği zararı inceledik. Tarlalardaki hasar Yüzde 50 ile Yüzde 80 arasında. Üretici zarar gören tarlasını biçmek dahi istemiyor. Ancak sapı yok edebilmek için tarlasını biçmek zorunda olduğunu söylüyor. Biçici üreticiye destek olma adına “mazot parasına” çiftçilerin tarlasını biçerek yardımcı oluyor. Bu hassasiyeti görünce; vatandaşların birbirine bu şekilde yardımcı olduğu zor günde Devlet nerede sorusu akıllara geldi” dedi. 
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, üreticilerin taleplerini iktidara ileteceklerini ifade ederek şunları kaydetti; “Şimdi üreticiden duyduklarımızı iktidar sahiplerine aynen iletiyorum. Çiftçilerimizi ziyaret eden iktidar Milletvekilli sayın Fatma Aksal çözüm üretmekte yetkilidir. Biz, icraat ve radikal çözüm bekliyoruz. Ziraat Bankası kredi borçlarının ötelenmesi ile çiftçinin sorunu çözülemez. Tarım sigortası çiftçinin zararlarını karşılayamaz. Çünkü miras yolu ile intikal yapılmamış tarlaları var. 30-40 senedir mahkemelik olan araziler mevcut. Bu araziler sigortasız ve üreticilerimizin zararı çok büyük.” 
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, iktidara seslenerek; “Bölgedeki üreticilerimizin gardı düşmüş, moralleri bozuk. Çalışarak üreten o nasırlı ellerin bir senelik alın teri, emeği, parası yok olup gitmiştir. Bu bir AFET. Bu afeti de çözecek olan da elbette devlet. Çiftçimizin omuzları düşmüş zaten girdilerin yüksekliğinden yakınan üreticiye düşen dolu tuz biber olmuştur. Şimdi Devlet şefkatli elini İpsala’daki çiftçilerimize uzatmalı ve “Devlet-Millet Elele” diyerek bu sorunu beraber çözelim. Aksi halde Edirne’deki çeltik üreticisi İYİ’liği de kötülüğü de hiçbir zaman unutmaz!” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR