DEMİR: - “Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olarak neden kültür başkenti olmayalım?”

İYİ Parti 17 Kasım 2020 15:11
Videoyu Aç DEMİR: - “Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olarak neden kültür başkenti olmayalım?”
A
a
 Edirne’de 8 milyon yıl öncesine ait belirtilen fosillerin bulunmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, “Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olarak neden kültür başkenti olmayalım? Güzel bir proje ile 1, 2 sene içerisinde şehrimizin tüm gizli güzelliklerini gün yüzüne çıkarabileceğimize inanıyorum” dedi.

 Edirne’de Türkiye ve Trakya tarihine ışık tutacak bir gelişme yaşandı. Sekiz milyon yıl öncesine ait olduğu dile getirilen fosilleşmiş mamut kemikleri bulundu. Edirne merkeze bağlı Büyükdöllük Köyü’ndeki kum ocağında gerçekleşen keşfin bölge tarihine büyük katkılar sunacağı dile getirildi.  Fosilin çıkarıldığı bölge İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir tarafından incelendi. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Demir, Edirne’nin unutulmuş birçok tarihi esere sahip olduğunu, yeni keşfin bir başlangıç olarak kabul edilerek, şehrin her noktasında tarihi eserlerle ilgili çalışılma başlatılması gerektiğini belirtti.

“EDİRNE TURİZMİ İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPALIM”
Edirne’de yapılacak çalışma ile turizm konusunda yeni bir aşamaya geçebileceğine dikkat çeken Başkan Demir, “Yeni bir haberle Edirneliler olarak heyecanlandık.  Büyükdöllük Köyü’nde yapılan tarihi keşif, Edirne turizmi için yeni bir başlangıç noktası olarak kabul edelim ve tüm şehri kapsayacak bir proje ile ilimizdeki unutulmuş tarihi eserleri tekrar ülkemize kazandıralım. Bunu daha önce talan edilen İtalyan Mezarlığı için, 1889 yılında yapılan ve günümüzde unutulan Askeri Hastane için de dile getirdik. Şehrimizin tarih ve kültür turizmi konusunda inanılmaz bir potansiyeli var.  Halihazırda tüm Türkiye’de bilinen eserler zaten şehrimizde mevcut. Bunlara yenilerini ekleyelim. Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olarak neden kültür başkenti olmayalım? Güzel bir proje ile 1, 2 sene içerisinde şehrimizin tüm gizli güzelliklerini gün yüzüne çıkarabileceğimize inanıyorum” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR