Cumhur İttifakı kadın ve çocuk konusunda işbirliğine bir kez daha "hayır" dedi Başkan Seçer, ret oyunun "siyasi" olduğuna dikkat çekmişti...

Mersin 15 Aralık 2020 14:35
Videoyu Aç Cumhur İttifakı kadın ve çocuk konusunda işbirliğine bir kez daha "hayır" dedi Başkan Seçer, ret oyunun "siyasi" olduğuna dikkat çekmişti...
A
a
Başkan Seçer, ret oyunun "siyasi" olduğuna dikkat çekmişti...

NEDENİ: "BARO BAŞKANININ SİYASİ GÖRÜŞÜ"

Büyükşehir Belediye Başkanına; belediye ile Mersin Barosu'nun Kadın ve çocuk sorunlarına ilişkin yapılacak olan ortak çalışmalara ilişkin işbirliği konusunda yetki verilmesi talebi bir kez daha reddedildi. Aynı konuda Cumhur İttifakı üyesi meclis üyelerinin bugün ret vermesine tepki gösteren Başkan Seçer, "O günden bugüne ne değişti?" diye sordu. Ve "Değişen tek şey belediye başkanı" cevabını verdi. 


Büyükşehir Belediye Meclisi olağanüstü toplandı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yasanın kendisine verdiği yetkiyi kullanarak, meclisi olağanüstü toplantıya çağırdığını dile getirdi. 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, meclis toplantısının açılışında yoğun yağıştan zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Tüm ekiplerin görevde olduğunu dile getiren Başkan Seçer, sorunlara anında müdahale edildiğini söyledi. Başkan Seçer, maddi hasarların giderilebileceğini belirterek, can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu söyledi. 

ALINAN KARARLAR SİYASİ

Başkanlık Makamı tarafından 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 14. Maddesinin 1. Fıkrası ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 17. Maddesinin 1. Fıkrası gereğince yeniden görüşülmek üzere Meclis’e iade edilen; Mahalli İdareler İşverenleri Sendikası (MİS) üyeliğinden ayrılma ile ilgili 11/12/2020 tarihli ve 714 sayılı Büyükşehir Belediye Meclis kararı yeniden görüşüldü.
Sendikanın belediyeye bir katkısının olmamasına rağmen ciddi bir bütçe ödenmesi gerekçesi ile başkanlık makamının sendika üyeliğinden ayrılma talebi reddedilmişti.
Başkan Seçer, konuyu yeniden gündeme getirdi. Başkan Seçer, sendika üyeliğinden ayrılma talebinin reddedilmesinin politik olduğuna vurgu yaptı.

BARO İLE İŞBİRLİĞİ YETKİSİ
Meclis gündeminin birinci maddesi; "Başkanlık Makamı tarafından 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 14. Maddesinin 1. Fıkrası ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 17. Maddesinin 1. Fıkrası gereğince yeniden görüşülmek üzere Meclis’e iade edilen; Kadın ve çocuk sorunlarına ilişkin yapılacak olan ortak çalışmalara ilişkin işbirliği koşullarının belirlenmesi amacıyla Mersin Baro Başkanlığı ile protokol imzalamak üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi adına imza yetkisinin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı'na verilmesi ile ilgili 11/12/2020 tarihli ve 713 sayılı Büyükşehir Belediye Meclis karar görüşüldü.
CHP'li Meclis üyeleri Mersin Barosu ile işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

"O GÜNDEN BUGÜNE NE DEĞİŞTİ?"
Başkan Seçer, kadın ve çocuk konusunun Cumhur İttifakı grubunda görev almış bir çok meclis üyelerinin Baro ile işbirliğine evet dediğine dikkat çekerek, "O günden bugüne ne değişti?" diye sordu. Ve "Değişen tek şey belediye başkanı" cevabını verdi. Anlayışın değiştiğini ifade eden Başkan Seçer, "Bize karşı, Baro'ya karşı bakış açısı değişmiş. Keşke olumlu yönde değişseydi. Seçilmiş ve atanmışlar işbirliği içinde çalışabilseydi. Öykündüğümüz toplumlar böyle. Doğru yolu siyaset ve siyasetçiler bulacak" ifadelerini kullandı.

Kadın ve çocuk sorunlarına ilişkin yapılacak olan ortak çalışmalara ilişkin işbirliği koşullarının belirlenmesi amacıyla Mersin Baro Başkanlığı ile protokol imzalamak üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi adına imza yetkisinin Başkana verilmesi ile ilgili yetki bir kez daha reddetti.
Cumhur İttifakı üyesi Toroslar Belediye Başkanı Afşin Atsız Yılmaz, ret oyu vermelerini Baro Başkanının siyasi görüşüne bağladı.

Meclis toplantısı devam ediyor...

AYRITINLAR GELECEK....
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR