Corona virüsü atçılığı da vurdu!

Gündem 27 Mayıs 2020 21:54
Videoyu Aç Corona virüsü atçılığı da vurdu!
A
a

Safkan Arap Atı Yetiştiriciler ve Sahipleri Derneği Genel Başkanı Şevket Yıldız, 20 Mart tarihinde yarışların durduğunu anımsattı. Yıldız, ülke ekonomisine katkıda bulunmak istedikleri belirterek, yarışların başlamasının atçılık sektörüne verilebilecek en büyük destek olacağına işaret etti.

Sektörün en önemli paydaşlarından biri olduklarını anımsatan Yıldız, yarışların durması ile ilgili sorunları dile getirdi. COVİD 19 salgınının en fazla vurduğu sektörlerden birinin atçılık olduğuna işaret eden Yıldız, "Ülkemizde görüldüğü günden beri jokey kulüp, hipodromlar da insan sağlığına yönelik bütün önlemler alındı. Bu alınan önlemler de devam ediyor.  Hipodrom giriş çıkışların ateş ölçümleri, dezenfekte, maske, kolonya gibi ürünler dağıtılmaktadır düzenli olarak, atçılık sektörü, duyarlı bir sektör olduğu, atları çok sevdikleri ve önemsedikleri için hastalık bulaşmaması için titiz davranıyorlar" dedi.
 
240 BİN İNSANIN İŞ BULDUĞU BİR SEKTÖR
Ekonomik olarak ciddi kayıplar yaşandığına dikkat çeken Yıldız, "Yarışlar 20 Mart tarihinde durduruldu. Bu süreç içerisinde yaklaşık 200 milyon TL aylık devletimizin kasasına her ay düzenli olarak katkıda bulunan bir sektördür. Bu kadar büyük kayıplar yaşandı. 240 bin insanın iş bulduğu bir sektör. Çok acilen yarışlar başlamazsa ülke büyük bir işsizlikle kalacak sektörümüz adına. Yarışçılık sektörü olarak ülke ekonomisine katkı sunmak isteriz" diye konuştu.
 
HER ATIN AYLIK MALİYETİ SÜRÜYOR
Vakaların en çok olduğu Amerika'da yarışların hiç durmadığını ifade eden Yıldız, Almanya'da da başladığını söyledi. Türkiye'de yok denilecek sayıda vaka olduğunu kaydeden Yıldız, idmanların düzenli devam ettiğini anımsattı. Her atın aylık maliyeti olduğunu kaydeden Yıldız, 7-8 bin atın sabit gelirinin devam ettiğini belirterek, "Bunların tek geliri yarışlardan elde edilen gelir. Sektörüler kan kaybediyor. Yetiştiriciler sıkıntıda. Tay satan işletmeler de ekonomik sıkıntıda" bilgisini verdi.
Bakanlığın at başına destek verdiğine işaret eden Yıldız, ülke ekonomisine katkıda bulunmak istedikleri belirterek, yarışların başlamasının atçılık sektörüne verilebilecek en büyük destek olacağına işaret etti. At yarışlarının diğer spor müsabakalarından farklı olduğunu belirterek Yıldız, yarışların başlamasını istediklerini dile getirerek, seyircisiz yapılabileceğini ifade etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR