Mersin

Çocuk İşçiler Resim ve Kompozisyonlarla Anlattı

Mersin'de çocuk işçiliğine dikkat çekmek amacıyla Çocuk Hakları Derneği’nce düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Çocuk İşçiler Resim ve Kompozisyonlarla Anlattı

11 Haziran 2018 15:55
-A

+A

Akdeniz Belediyesi konferans salonundaki törende konuşan dernek başkanı Sabahat Aslan, çocuk işçiliğinin toplumsal bir sorun haline geldiğini vurguladı. Alınan önlemler ve uluslararası anlaşmaların yetersiz kaldığına dikkat çeken Aslan, "Ülkemizde çocuk işçiliğinin önlenmesi için yasalar çıkarılmış ve uluslararası sözleşmelere imza atılmıştır. Bu sorun ülkemizde hala ciddiyetini koruduğu için 2018 yılı hükümetçe ‘çocuk işçiliğiyle mücadele yılı’ olarak ilan edilmiştir. Bunlara rağmen ne yazık ki bugün ülkemizde milyonlarca çocuk; sokakta, tarımda ve sanayide tehlikeli ve ağır işlerde, uyuşturucu üretimi ve satışı gibi ahlaki gelişmelerine zararlı, yasa dışı işlerde sağlıklarını ve can güvenliklerini tehlikeye atarak çalıştırılmaktadır. Bu sorun toplumun geleceğini çok ciddi bir şekilde tehlikeye atmaktadır" dedi.
Çocukların çalıştırılmalarının ve çalışırken istismara uğramalarının engellenebileceğini dile getiren Aslan, bunun geniş kapsamlı kalkınma ve mücadele politikaları ile mümkün olacağını da sözlerine ekledi. Konuşmanın ardından öğrencilere ödülleri teslim edildi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

VAHAP SEÇER’İN YENİ YIL MESAJI

VAHAP SEÇER’İN YENİ YIL MESAJI

12:45 - 30 Aralık 2017

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 597 Oy (%29)

  • HAYIR : 702 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 752 Oy (%37)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku