CHP TUNCELİ İL BAŞKANI ÇELİK, TÜM TÜRKİYE’DEKİ TUNCELİLELERE SESLENDİ: “KENTİNE SAHİP ÇIK”

CHP 14 Aralık 2020 09:56
Videoyu Aç CHP TUNCELİ İL BAŞKANI ÇELİK, TÜM TÜRKİYE’DEKİ TUNCELİLELERE SESLENDİ: “KENTİNE SAHİP ÇIK”
A
a
Yazılı bir açıklama yaparak, nüfusu azalan Tunceli’nin sorunlarına dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tunceli İl Başkanı Ali Mustafa Çelik,  “Dünyanın dört bir yanında yüzbinlerce sevdalısı olan bu kentin gerçek büyüklüğünün kayıtlara geçmesini sağlayalım. Gelin hakkımızı alalım! Kentine sahip çık” dedi.
  Tunceli, Türkiye’nin nüfusu en az olan ili. Nüfusunun azlığı nedeniyle de sorunlar yaşayan Tunceli’nin dertlerini CHP Tunceli İl Başkanı Ali Mustafa Çelik, yazılı bir açıklama yaparak dile getirdi. Tunceli’nin gerekli yatırımı alması için farklı illerde yaşayan Tuncelilere seslenen Çelik, “Türkiye’nin ve Dünyanın dört bir yanında yaşayıp yüreği Munzur’da atan canlar, belki yılın tamamında sizlerle bir arada olamıyoruz. Ancak her yıl sizlerle beraber olduğumuz, birlikte hasret giderip Munzur’un suyundan içtiğimiz aylar bizim için bir ömre bedel. Biliyoruz ki siz de her geri dönüşünüzde, kalbinizin bir parçasını bu topraklarda bırakıp gidiyorsunuz” dedi.
“İLİMİZİN YATIRIM SIRALAMASINDA GERİLERDE KALMASININ GEREKÇESİ OLARAK BU NÜFUS AZLIĞI GÖSTERİLİYOR”
 Tunceli’nin nüfusu azalan bir il olarak yeterli yatırımı almadığına vurgu yapan İl Başkanı Çelik, “Dostlar, biliyorsunuz resmi istatistiklere göre nüfusumuz 2019 yılında 84 bin 660’a geriledi. Böylece, Türkiye’nin en düşük nüfuslu ili haline geldik. Bu durumun yöremize getirdiği pek çok olumsuzluk var. Her şeyden önce il ve ilçe belediyelerimiz, merkezi bütçeden nüfusları oranında pay alabilmekteler. Bir diğer ifadeyle ilimizdeki belediyeler, 84 bin kişiye göre ödenek alırken, özellikle yaz aylarında 200 binin üzerinde bir nüfusa hizmet götürmek durumunda kalıyorlar. Dahası, eğitimden sağlığa kadar pek çok alanda da ilimizin yatırım sıralamasında gerilerde kalmasının gerekçesi olarak bu nüfus azlığı gösteriliyor. Son olarak yine nüfusumuzun azalması nedeniyle ilimizin milletvekili sayısı da bir azaltılarak bu milletvekili hakkımız bir başka ile verildi. Böylece, seçim kanunda açıkça öngörülen ‘nispi temsil sistemi’ yerine, seçmen iradesini çarpık bir biçimde yansıtan ‘dar bölge’ sistemine ilimizde geçilmiş oldu” ifadelerini kullandı.
“BİRİNCİ ADRESİMİZİ DERSİM’E TAŞIYARAK VE GÜZEL KENTİMİZE ÇOK DEĞERLİ BİR KATKIDA BULUNABİLİRİZ” 
 Şehre destek anlamında, başka illerde yaşayan Dersimlilere adres taşıma konusunda çağrıda bulunan Başkan Çelik, “Munzur Baba’nın, Düzgün Baba’nın, Ana Fatma’nın çocukları olarak bunu değiştirmek bizim elimizde. Biliyorsunuz, nüfus müdürlüklerinde ‘birinci adres’ ve ‘diğer adres’ şeklinde birden fazla adres beyanında bulunmak mümkün. Yılın ancak belirli bir bölümünde burada yaşıyor olsak dahi, birinci adresimizi Dersim’e taşıyarak, yalnız ve güzel kentimize çok değerli bir katkıda bulunabiliriz. Üstelik bunun için buraya gelmenize dahi gerek yok. Herhangi bir ildeki nüfus müdürlüğüne giderek, Tunceli Nüfus Müdürlüğü’nde sizin adınıza adres beyanında bulunmak üzere burada yaşayan bir yakınınıza vekalet verebilirsiniz” şeklinde konuştu.
“DESTEK OLMANIN EN KOLAY YOLU BİR NÜFUS BEYANINDA BULUNMAKTAN GEÇİYOR”
  Tunceli’nin gerçek büyüklüğünün ortaya çıkması gerektiğine değinen Çelik, “CHP Tunceli İl Örgütü olarak ilimizdeki tüm belediyelere, tüm siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerine çağrımızdır! Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki derneklerimize ve vakıflarımıza çağrımızdır! Dersim’e destek olmanın en kolay yolu bir nüfus beyanında bulunmaktan geçiyor. Gelin halkımızı örgütleyelim. Gelin dünyanın dört bir yanında yüzbinlerce sevdalısı olan bu kentin gerçek büyüklüğünün kayıtlara geçmesini sağlayalım. Gelin hakkımızı alalım! Kentine sahip çık” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR