CHP’nin yeni genel sekreteri Selin Sayek Böke ilk kez konuştu: 'Bizim iktidarımız artık Türkiye'nin tek çaresi'

CHP 15 Ağustos 2020 20:29
Videoyu Aç CHP’nin yeni genel sekreteri Selin Sayek Böke ilk kez konuştu: 'Bizim iktidarımız artık Türkiye'nin tek çaresi'
A
a

CHP’nin yeni genel sekreteri Selin Sayek Böke ilk kez konuştu: 'Bizim iktidarımız artık Türkiye'nin tek çaresi'

CHP tarihinin 3. kadın genel sekreteri seçilmeyi başaran Selin Sayek Böke, Türkiye'nin tarihsel bir dönemden geçtiğini belirterek; 'Bizim iktidarımız artık Türkiye'nin tek çaresi' dedi...

CHP'nin son kurultayının ardından partinin yönetimine de yeni isimler girdi. Bunlardan biri de İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke… Bu kez Genel Sekreter olarak CHP MYK'da yer alan Böke, 1923 yılından bu yana aynı koltuğa oturan 29 isim arasındaki üçüncü kadın oldu. Böke, uzun yıllar Dünya Bankası projelerinde çalıştı. IMF Washington ofisinde ekonomist olarak görev yaptı. Bilkent Üniversitesi'nde Dekan Yardımcılığı'nın ardından da siyasete atıldı.

Böke üç yıl önce yönetimi eleştirerek Genel Başkan yardımcılığından istifa etmesinin ardından yaşananları, siyaseti, özel hayatını ve yapmak istediklerini Sözcü HaftaSonu'na anlattı:

Akif Hamza Çebi'nin istifasının ardından vekaleten yürütülen Genel Sekreterlik görevine Böke'nin getirilmesi, Kılıçdaroğlu'nun önümüzdeki dönem ekonomi politikalarına ağırlık vereceğinin işareti olarak değerlendirildi.

TOPLUMSAL DAYANIŞMA

“Türkiye tarihsel bir dönemden geçiyor. Ağır bir yıkım yaşanıyor. Halk krizi derin hissediyor. Bu yıkımın karşısına yeni bir düzen iddiası gerekiyor. Yeni düzen iddiası toplumun var ettiği dayanışmayı, 2. Yüzyıl iddiasıyla iktidar değişimiyle vaad etmeyi gerektiriyor. Hedef yaşanan yıkım karşısında cumhuriyeti yeniden ayağa kaldıracak, herkesin de en iyi olduğu alanı iktidara taşıdığı dayanışma ruhu olmak zorunda. Bize düşen bu toplumsal dayanışma ruhunu siyasete taşımak.”

YIKIM RAKAMLARDA

“Son ekonomik göstergeler ve verilerde gördüğümüz şey, halkın yaşadığı yıkımın rakamlara dökülmüş hali. İki şey karşımıza çıkıyor. Birincisi bu düzen artık yeni istihdam yaratabilecek bir düzen olmaktan çıktı ve istihdam alanlarını bile yok ediyor. Geleceği de yıkar hale gelmiş durumda, umutları yok ediyor. Bu umutsuzluk, 3 milyona yakın insanın iş gücüne katılmaktan vazgeçmesi ile görülüyor. Üretmeyen, üretmediği için istihdam alanlarını yok eden ve insanların umutlarını da kaybettiği için toplumsal buhrana sürüklendiği bir durum var.”

NASIL BİR DÜZEN

“Düzeni değiştirip, üretime önem veren, yandaş yerine halkı ve sosyal devleti koyan yeni bir düzene ihtiyaç var. Ancak o zaman krizleri aşabiliriz. Döviz kurundaki dalgalanmalar ve TL'deki değer kaybının temelinde de güven kaybı yatıyor. Türkiye ekonomisinin dış borca göbekten bağlı olması, o dış borca yeniden ihtiyaç duymayacak üretimi asla yapmayacak bir iktidar yatıyor. Bunların aşılması için bir iktidar değişimine ihtiyaç var. Yeni iktidarın da halktan, emekçiden, üretimden yana güçlü sosyal devlete dayalı bir 2. Yüzyıl hikayesiyle olması gerekiyor. Bizim iktidarımız artık Türkiye'nin tek çaresi.”


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR