CHP

CHP MERSİN BÜYÜKŞEHİR ADAYINI AÇIKLIYORUZ

Mersin CHP’nin Mersin Büyükşehir Belediyesi adayının kim olacağını konuşuyor. MHP adayının açıklanması ve AK Parti’nin de muhtemelen ittifak yaparak MHP’nin adayı Hamit Tuna’ya destek vereceği iddia ediliyor. Mersin’de www.mersinsiyaset.com.tr ekibi olarak bugün de "CHP’nin Mersin Büyükşehir Adayı Kim" sorusunun cevabını arayacağız bu analiz yazımızda.

CHP MERSİN BÜYÜKŞEHİR ADAYINI AÇIKLIYORUZ

11 Ekim 2018 10:10
-A

+A

 
 
Yerel seçimlere az bir süre kala Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı içinde kulisler hızlandı.
Mersin'de bu seçim diğer yerel seçimlerden farklı olacak. Mersin siyaseti ile ilgilenen herkes bugünlerde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın oturduğu koltuğa aday gösterilmesini ve ardından ne yapacağını konuşuyor. Mersin Siyaset’inde alışık olunmayan bir süreç yaşanıyor.
Hal böyleyken Mersin kulisleri kaynıyor ve herkes CHP’nin adayını merak ediyor.
 
CHP’NİN BÜYÜKŞEHİR ADAYI BURHANETTİN KOCAMAZ
Gelelim başlıkta sorduğumuz sorunun cevabına!. Hani derler ya ‘söz uçar yazı kalır' diye. Biz de www.mersinsiyaset.com.tr ekibi olarak buraya yazıyoruz. CHP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhanettin Kocamaz olacaktır.
Peki, nasıl olacak, www.mersinsiyaset.com.tr'nin  ulaştığı bilgiler arasında çok ilginç ayrıntılarda var. Mersin’de gündem yaratacak bu ayrıntılar arasında derlediğimiz kulis bilgilerine bir bakalım.
 
 
KOCAMAZ İYİ PARTİ İLE CHP’NİN ORTAK ADAYI OLACAK
Kulislere değinmeden, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Manisa ve Mersin belediye başkanlıklarını yerel seçimde yüzde yüz kazanacaklarını söylerken, CHP ile yapılmış bir “koalisyon”   “ittifak” y da “çatı” adına ne derseniz deyin ilk yerel seçimlerde sağlanacak birlikteliğin Mersin adayı da Burhanettin Kocamaz olduğu iddialar arasında. Yani Kocamaz İYİ Parti ile CHP’nin ortak Adayı olacak.
 
KILIÇDAROĞLU ÇOKTAN KARARINI VERDİ!
CHP genel merkez cephesinde ise CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarılı bir sonuç almak için tüm kartları kardığı ve İYİ Parti ile koalisyon kurarak yerel seçimlerde başarıyı yakalama hesapları yaptığı biliniyor. Bunun içinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun çoktan kararını verdiği düşünülüyor.
 
LÜTFÜ SAVAŞ ÖRNEĞİ
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP seçmeninin gönül rahatlığıyla oy vereceğini düşündüğü, muhafazakâr kesimden de oy alacağını düşündüğü tek isim Burhanettin Kocamaz olacağı ve buna karşı duranlara ise Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş örneğini vererek karşı fikirleri çürüttüğü ve de bunu yakın çevresiyle zaten paylaştığı dillendiriliyor.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın CHP serüveni analiz ettiğimizde ise;
Lütfü Savaş’ın kendisini milliyetçi bir çizgide tanımladığını, 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki görevinden ayrılıp AK Parti'den Antakya Belediye Başkanı adayı oldu ve yüzde 47.3 oyla seçimleri kazandı.
Kılıçdaroğlu'nun isteği üzerine partideki birçok karşı görüşe rağmen 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olarak gösterildi ve %41 oyla Hatay'ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.
 
MERSİN ANKARA’YA ÇIKARMA YAPTI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Manisa ve Mersin’i yüzde yüz kazanacaklarını söylemesi irdelediğimizde, Akşener ile Kılıçdaroğlu arasında Mersin için bir temasın olduğu, tahmin ediliyor.
CHP’nin 2019 seçimlerinde adayı şimdiden belli. Burhanettin Kocamaz olacağı CHP Mersin il başkanlığının da gündeminde olmalı ki 27 Eylül 2018’de CHP Genel Merkezine çıkarma yapılmış ve orada İl başkanı Adil Aktay öncülüğünde Mersin Milletvekilleri Cengiz Gökçel, Alpay Antmen, Ali Mahir Başarır ve Mersin Parti Meclisi Üyesi Fatma Güner ile birlikte Genel Başkanın makamına çıktıkları biliniyor.
 
TABAN RAHATSIZ
Edindiğimiz bilgiye göre Mersin İl Başkanı Adil Aktay, ‘Kocamaz olayının Mersin’de konuşulduğunu ve bunun tabanda ciddi rahatsızlık yarattığı ve kendisinin yaptırmış olduğu Mersin Büyükşehir Belediyesi Akdeniz, Mezitli, Silifke, Tarsus ve Yenişehir ilçe Belediyeleri 2019 Yerel Seçim Alan Araştırma Sonuçları yani anketi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na açıklamış. Hatta bu kulis bilgilerine göre Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın da adının Büyükşehire geçmesi üzerine Genel Başkanın yanında Başarır’ın rahatsızlık duyduğu da gelen bilgiler arasında.
 
BURHANETTİN KOCAMAZ ADAY OLACAK MI?
Kısaca tüm bunlar yaşanırken Burhanettin Kocamaz cephesi ne yapacağı bilinmiyor. Herkes buna göre pozisyon alacak!
Mersin’in yanıt aradığı soru: Burhanettin Kocamaz Aday Olacak mı? Yada CHP’nin ve İYİ Parti’nin ortak isimi Kocamaz mı olacak?
 
KOCAMAZ: “HİÇ KİMSE TEŞKİLATÇILIK DERSİ VERMESİN”
Her ne kadar bu soru Hamit Tuna’nın MHP’nin Mersin Büyükşehir Adayı olarak açıklanmasından sonra Mersin gündemine girmesiyle son bir haftada çokça tartışılmaya başlansa da bugüne kadar ne “adayım” ne de “aday değilim” diyen Kocamaz cephesinden de sinyaller gelmeye başladı. Kocamaz’ın eski bir Tarsus Ocak Başkan’ının sosyal medyadaki bir paylaşımının altına yaptığı yorum, “Muzaffer doğru söylüyorsun. O kitabı ben yazdım. Ancak o yazdığım kitaba maalesef hiç kimse uygun bir hareket içerisinde olmadı. Belki de okumadı. Zaten yeni nesil okuma özürlü. Hasbelkader özentiyle bir defa Bozkurt selamı veren kendini Ülkücü sanıyor. Yıllarca Tarsus’ta şahsıma karşı yapılan yanlışları, Belediyeye yapılan saldırıları ve benim mücadelemi dünya alem biliyor. Şimdi kalkmış dünkü yeni yetmeler bana ülkücülük ve teşkilatçılık dersi vermeye kalkıyor. Aynı Kişiler  şahsıma yapılan haksızlığı, vefasızlığı görmezden geliyor ya da korkusundan dile getiremiyor. Ülkücülüğün kitabında vefasızlığın olamayacağını söyleme cesaretini gösteremiyor. Bir Belediye Başkanı düşününki ömrü boyunca İnandığı değerler uğruna çizgisinden sapmadan, 25 yıl da Belediyeciliğin kitabını yazmış, memleketine hizmet etmiş bir kişiyi bir teşekkür bile etmeden bir kenara koymak hangi vicdana ve vefaya sığar. Dolayısıyla bana hiç kimse teşkilatçılık dersi vermesin. Zira parti ve teşkilatçılıktan önce insanlık ve vefa gelir” ifadeleri çok şeyi anlatmıyor mu?
 
HEDEF Mİ SAPTIRILIYOR?
Mersin Siyaset ekibi olarak bugün CHP ile İYİ Parti arasında oluşabilecek bir ortak adayın ortak isminin Burhanettin Kocamaz olabileceğinin kulisini siz okurlarımız ile paylaştık. Ya da tüm bu kulisler hedef saptırmak için ortaya atılan bilgi kirliliği olup saman altından su sızdırmak isteyenlerin başka hedefleri mi var. Bu kulis bilgilerimizi ve bundan sonra gelecek kulis bilgilerini siz okurlarımız ile paylaşacağız.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
ali yılmaz 20 Ekim 2018 10:30

konuş burhanettin kocamaz konuş kimlere hitap ettigini ve geçmişte ne tür teşkilatcılık anlayısı ıçınde oldugunu biz biliyoruz önce insanlık vefa derken iyi düşündünmü dün teşkilat yöneticilerine bakış acın nasıldı keser doner sap döner

Cevapla
Faysal 17 Ekim 2018 23:28

Asparagas tır bu haber kocamaz aday olmaz chp den adam dava adamı ,ama chp de koltuk sevdalısı çok aday adayı var favorim aytug atıcı

Cevapla
savaş 12 Ekim 2018 17:00

chp hdp iyi parti ortak adayı olmalı

Cevapla
Mehmet saat 11 Ekim 2018 21:16

Chp böyle bir hata yapacağını sanmam velevki yaptı kürt oyları yabana atılacak gibi değil velevki onu da yaptı hangi chp li ona oy verir. Cantada keklik yok burası hatay değil mersin Herkes aklını başına almamalı Yoksa aldırırlar..!

Cevapla
mustafa cebe 11 Ekim 2018 16:59

Cumhuriyet Halk partisinin adayı aslanlar gibi chp li olacaktır bu siyasi mevta kocamaz bu düşüncesiyle binlerce emekçiyi chpli arkadaşımızı işinden eden başka kapıya chp den sana su yok su

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 613 Oy (%29)

  • HAYIR : 720 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 768 Oy (%37)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku