CHP’Lİ ZEYBEK: “AKP, TÜRKİYE’NİN İTİBARINI YERLE BİR ETTİ”

Gündem 18 Aralık 2021 12:19
Videoyu Aç CHP’Lİ ZEYBEK: “AKP, TÜRKİYE’NİN İTİBARINI YERLE BİR ETTİ”
A
a
CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Merkez Bankası’nın müdahalelerinin ardından doların 16 TL’yi geçmesine ve asgari ücret ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 14’e düşürdü Merkez Bankası'nın bu kararının ardından döviz kurları hızla yükselişe geçti ve dolar/TL kuru 16 TL’yi aşarak 17 TL’ye dayandı.
“AKP GİDERAYAK MİLLETİ YOKSULLAŞTIRMAYA DEVAM EDİYOR”
Yaşanan gelişmelerin ardından CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek’ten de bir açıklama geldi. CHP’li Zeybek, “AKP iktidarı giderayak milleti yoksullaştırmaya, yandaşı doyurmaya tam gaz devam ediyor. Sahte bir asgari ücret artışıyla alım gücündeki sert düşüşü makyajlamaya çalışan iktidar ve Merkez Bankası’nın akıl almaz politikalarıyla ülkeyi uçuruma sürüklüyor. Tek adamın her şeyi ben bilirim tavrıyla bugün geldiğimiz noktada Türk Lirası’nın, dolayısıyla AKP genel başkanının da söylediği gibi ülkemizin itibarı yerle bir edilmiştir.” dedi.
“HALK SİZE BEDELİ DEMOKRASİYLE ÖDETECEKTİR”
CHP’li Zeybek sözlerinin devamında, “Millet bu durumdan ise, ancak erken seçimle kurtulabilir. Erken seçim demek AKP iktidarının sonu demek. Erdoğan ve AKP’si bu sondan kaçmak için her şeyi denese de korkunun ecele faydası yok. Halk bugüne kadar başına gelen her şeyin hesabını sandıkta size soracak, bedeli demokrasiyle size ödetecektir” ifadelerini kullandı.
“YAPILAN ZAM MERHEM DEĞİL YARANIN ÜSTÜNÜ KAPATAN BİR BANT”
CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, 4,253 TL olarak açıklanan asgari ücretle ilgili de değerlendirmede bulundu. Yapılan zammı küçümsemediklerini dile getiren CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, “Yapılan zam yaralara merhem değil sadece yaranın üstünü kapatan bir bant oldu. Enflasyon ve dövizdeki artışın devam etmesi halinde bu zam çalışanın cebine girmeden eriyecek” dedi.
“DİĞER ZAMLARLA BERABER ASGARİ ÜCRETTEKİ ARTIŞ ANLAMSIZ KALACAKTIR”
CHP’li Zeybek, "Asgari ücrete zam geldi, vergiler kaldırıldı. Bu sevindirici bir gelişme. İktidar CHP’nin söylemlerini birebir hayata geçiriyor. Ama eğer ocak ayında elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve gıda zamları aynı şekilde devam ederse asgari ücretteki artış anlamsız kalacaktır. Bizim iktidara söylediğimiz tek şey TL'nin itibarının artması ve enflasyonun hızla düşürmek için çözüm bulmalarıdır. Aksi halde ekonomistler dövizde artışın devam edeceğini, enflasyonun da aynı hızla artacağını açıklıyor. Biz asgari ücretin artmasını enflasyon sebebi ile istedik. Yaraya pansuman yapmayın, o yarayı artık kapatın.” şeklinde konuştu. 
Zeybek, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediyelerde asgari ücretin 4500 TL olarak uygulanması talimatının da ülkedeki enflasyona daha yakın bir artış olduğunu söyledi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR