CHP’Lİ YALIM UŞAK’TA SÜT ÜRETEN ÇİFTÇİNİN SORUNLARINI ANLATTI

CHP 29 Nisan 2021 17:21
Videoyu Aç CHP’Lİ YALIM UŞAK’TA SÜT ÜRETEN ÇİFTÇİNİN SORUNLARINI ANLATTI
A
a
“SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNDE TÜKETİM AZALDI”
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, süt üreten çiftçilerin sorunlarıyla ilgili konuştu.
Uşak’ta çiftçilerin ürettiği 45 bin litre fazlalık süt olduğunu ve bunların Et ve Süt Kurumu tarafından acilen alınması gerektiğini vurgulayan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım çiftçinin yaşadığı sorunlara ilişkin şunları söyledi:
“İŞ YERLERİ KAPALI, TÜKETİM AZALDI”
“Uşak il merkezi ve ilçelerimizde hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin çiğ süt üretiminde arz fazlalığı yaşanmaktadır. Bunun önemli sebeplerinden birisi hayvanların bahar aylarında meralarda beslenmesi sonucunda süt üretimlerinin fazlalaşmasıdır. Bir diğer önemli sebep ise; süt tüketimindeki düşüştür. Pandemi sebebiyle lokanta, kafe vb. birçok iş yerinin kapalı olması sonucunda süt ve süt ürünlerinde tüketim büyük miktarda azalmıştır.”
“ALICILAR SÜTÜN KALİTESİNİ BAHANE EDEREK FİYAT KIRMAKTADIRLAR”
Ulusal Süt Konseyi’nin belirlemiş olduğu kilogram süt fiyatının 2.8 TL olduğunun altını çizen CHP’li Yalım, “Uşak ilimizde yaşanan arz fazlalığı sebebiyle süt alımı yapan firmalar, Uşaklı süt üreticilerinden 2.4 TL civarında bir fiyatla ucuza süt almaktadır. Bunun yanı sıra alıcılar, sütün kalitesini bahane ederek fiyat kırmaktadırlar.” dedi.
“UŞAK’TA DA KOTA UYGULANMASI BEKLENMEKTEDİR”
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım son olarak, Uşak il ve ilçelerinde toplam günlük 400 ton civarı çiğ süt üretimi gerçekleşmekte olduğunu belirterek, “Bu sorunların çözümüne yönelik olarak Süt Üreticileri Birliği, arz fazlası 45.000 litre çiğ süt miktarının Et ve Süt Kurumu tarafından alınmadığını bildirmektedirler. Diğer bazı illerimizde olduğu gibi Uşak ilimizde de çiğ süt üretiminde kota uygulanması (%10) beklenmektedir.” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR