CHP’Lİ YALIM: “GÜMRÜK KAPILARINDA DEVLET, CİDDİ BİR GELİR KAYBETMEKTEDİR”

CHP 24 Şubat 2021 14:38
Videoyu Aç CHP’Lİ YALIM: “GÜMRÜK KAPILARINDA DEVLET, CİDDİ BİR GELİR KAYBETMEKTEDİR”
A
a
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın gümrük kapıları hakkında soru önergesine cevap vermesine ilişkin, “her gümrük kapısındaki, giriş çıkışlarda alınan ücretten devletimiz gelir kaybetmektedir. Sayın Ticaret Bakanı’na bu soruyu sorduğumda kendisi de cevap verip kabullenmiştir” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, gümrük kapılarının modernize edilmesi ile ilgili Ticaret Bakanlığı ile Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. arasında imzalanan sözleşmeye ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisine verdiği soru önergesinde, gümrük kapılarındaki kantarların gelirinin yüzde 75’lik kısmının anlaşma yapan şirkete verildiğini belirterek, “Gümrük ve Turizm A.Ş ile yapılan sözleşme gereğince, işletmesi ve bakımı şirkete devredilen gümrük kapılarındaki kantarlardan elde edilecek gelirden Bakanlığın yoksun kaldığı tutar kaç TL’dir?” sorusunu sordu.
“25’İ BAKANLIK PAYI OLARAK AYRILMAKTA”
 Soru önergesine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından verilen cevapta ise, “Bakanlığımız (Mülga Gümrük Müsteşarlığı) ile TOBB Gümrük ve Turizm İşletmeleri Tic. A.Ş. arsından imzalanan Yap- İşlet-Devret sözleşmeleri gereğince sözleşme süresince her yıl elde edilecek kantar ücretinin yüzde 25’i Bakanlık Payı olarak ayrılmakta olup, bu çerçevede anılan sözleşmeler gereğince Bakanlığımızca alınması gerektiği halde alınmayan bir kantar geliri bulunmamaktadır” ifadelerine yer verdi.
“BU DURUM VE HÜKÜMET BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR” 
Uşak Milletvekili Yalım, konuyla ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı. Devletin çok büyük bir gelirden mahrum kaldığına dikkat çeken Yalım, “Hem Avrupa’ya hem de diğer gümrük kapılarımızda yapılan, her gümrük kapısındaki kantarların devlet tarafından yapılmayıp özel şirketlere verilip, buradan ciddi anlamda giriş çıkışlarda alınan ücretten devletimiz gelir kaybetmektedir. Sayın Ticaret Bakanı’na bu soruyu sorduğumda kendisi de cevap verip kabullenmiştir. Gümrük kapılarındaki kantarı bile kendimizin yaptıramadığını, birilerine yaptırdığını sadece gelirin %25’ini devletimize geri kalan %75’ini o şirkete gittiğini beyan etmişlerdir. Ben kendi ülkem ve tüm vatandaşlarımız adına utanıyorum. Bir kantarı bile yapamayan ve özel şirketlere yaptırıp gelirin fazlasının verilmesi gerçekten büyük bir utanç ve üzüntü sebebidir, bu durum ve hükümet bir an önce değişmelidir” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR