CHP’Lİ ŞAHİN BAŞKAN GÜLER’İ SAYIŞTAY RAPORUYLA VURDU “NE ORDU NE DE TÜRKİYE KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİL”

CHP 24 Aralık 2020 17:06
Videoyu Aç CHP’Lİ ŞAHİN BAŞKAN GÜLER’İ SAYIŞTAY RAPORUYLA VURDU “NE ORDU NE DE TÜRKİYE KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİL”
A
a
CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin, Sayıştay’ın Belediyelerle ilgili denetim raporunun Ordu Büyükşehir Belediyesi’ni ilgilendiren kısmı ile ilgili konuştu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e seslenen Şahin, “Bu usulsüzlüklerin hesabı ilk seçimde halkımız tarafından görülecektir” dedi.

Sayıştay’ın belediyeleri ilgilendiren 2019 Yılı Denetim Raporlarının yankıları sürüyor. O raporlardan payını Ordu Büyükşehir Belediyesi de aldı. Sayıştay’ın denetim raporundaki usulsüzlükleri CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin yaptığı basın açıklamasıyla gündeme getirdi.
“ADRESE TESLİM İHALELER”
İdarelerin yaptıkları faaliyetleri somut ve şeffaf bir şekilde uygulaması gerektiğine dikkat çeken Başkan Şahin, Sayıştay raporuna atıfta bulunarak, “İlgili raporun çeşitli bölümlerinde adrese teslim ihaleler olduğunu gördük. Açık ihale yoluyla edinilmesi gereken, kanunda belirtilen limitler üzerindeki bazı alımlar kamu ihale kanununun rekabet ve eşit muamele ilkeleri görmezden gelinerek çeşitli yollara başvurularak bazı firmalara doğrudan teslim yoluyla verilmiştir” dedi. CHP’li Şahin, Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik eleştirilerine şöyle devam etti:
“ALTLARINA ARABA ÇEKMİŞLER”
“Sayıştay raporunda, yüklenicilerden mevzuata aykırı isteklerin talep edildiği görülmüştür. Bu gibi ek taleplerin sonucunda yüklenicilere bir maliyet yükleyen, araç gereçlere ilişkin ne kadar teklif edildiği de bilinmemektedir. Kısacası Ordu Büyükşehir Belediyesi, birilerine farklı yollarla iş verip daha sonra uygun olmayacak şekilde altlarına araba çekmişlerdir.”
“KURUMAYA BIRAKILAN MİLYONLAR”
Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin kanun hükümlerine uymadığını da söyleyen CHP’li Şahin “İhalesiz bir şekilde 1 milyon 112 bin 12 lira tutarındaki çiçek, ağaç ve çalı grubu alım işi gerçekleştirmiş olup, mevzuat gereği söz konusu ürünleri işlemek, değerlendirmek, iyileştirmek veya satma işlemlerini yapmakla yasal olarak görevlendirilmiş olması gerekmekteyken bu durum ne yazık ki gerçekleşmemiştir. Alınan bu çiçek ve ağaçların ilgisizlikten kurumaya bırakılması da başka bir tartışma konusudur.” şeklinde konuştu.
“EŞİTLİK VE LİYAKATE AYKIRI YÖNTEMLER”
Belediye personel atamalarındaki usulsüzlüklere de dikkat çekti CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin. Ordu’nun büyükşehir olduğu 2004 yılından bu yana özel kalem müdürlüğü kadrosuna 9 farklı kişinin 13 defa atandığını ve bu atamaların yalnızca 6’sının devlet memurları arasından yapıldığını söyledi ve ekledi:  “Diğer atamaların açıktan atama yapılması suretiyle gerçekleştiği görülmüştür. Açıktan yapılan atamaların memuriyete sınavsız girişe bir yol olarak kullanıldığı bu yöntemle 8 kişinin açıktan atanarak memur kadrosuna geçirildiği, bazılarının ise naklen başka kurumlara tayin olduğu görülmüştür. Kısaca bu suretle kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkelerine aykırı bir tutum ortaya konulmuştur.” 
“İŞÇİLERİN HAKKI VERİLMEMİŞTİR”
CHP’li Şahin, Sayıştay Raporu’nda yer alan ve çalışanın sosyal hakkı olan yıllık izinlerle ilgili kısma da göndermede bulundu: “Zamanında veya düzenli olarak kullandırılmadığı, bunun sonucunda kullanılmayan izin günlerinin biriktiği ve işçilerin izinlerine ilişkin karşılık ayrılmadığı görülmüştür. Yıllık izin tüm çalışanlara tanınan temel bir haktır ve anayasa tarafından güvence altına alınmıştır. Fakat bu hakkın AK Partili belediyeler tarafından dikkate alınmadığı ve Ordu Belediyesi’nin de aynı yöntemi izlediği görülmüştür.”
“TAŞINMAZLAR TAZMİNAT SURETİNDE ALINMIŞ”
CHP’li Şahin, belediyeye yönelik eleştirilerini şöyle sürdürdü: “İdareye ait bazı taşınmazların ihale yoluyla kiraya verilmeyip ecrimisil karşılığında kullandırıldığı Sayıştay raporunda da tespit edilmiştir. Ecrimisil, bir kiralama yöntemi olmadığı gibi olağan bir yöntem de değildir. İşgale uğrayan ve sonradan tespit edilen, kamuya ait taşınmaz mal için fuzuli işgalden, bunun bedelinin adeta bir tazminat suretinde alınmasıdır. Asıl olan kanuna uygun olarak kiraya verilmesidir.” 
“BORÇLAR ENDİŞE VERİCİ DÜZEYDE”
“Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait 31.12.2019 itibariyle yükümlülük tablosu incelendiğinde idarenin kısa ve uzun vadeli borç toplamının yaklaşık 640 milyon dolayında olduğu, son derece yüksek olan bu tutara karşı idarenin alacaklarının ise 64 milyon dolayında olduğu görülmektedir. Başka bir deyişle belediye borç tutarı, alacakları tutarının neredeyse 10 katını aşmıştır. Ne yazık ki idarenin hala her toplantıda borçlanma yetkisi talep etmesi ve borçlanmaya devam etmesini endişeyle takip etmekteyiz.”
CHP İl Başkanı Şahin, belediyenin hazırlayıp sunduğu mali tablo ile Sayıştay raporu arasında tutarsızlık olduğunun altını çizdi ve personel atamalarıyla ilgili Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ve iktidar partisinin tüm illerine seslendi: 
“BU ÜLKE KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİL!”
“Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, ‘benim dönemimde sadece bir kişi yolla memuriyete alındı’ diyor. Önceki dönem sizin döneminiz değil miydi? Gümüşhane, Samsun, Denizli, Konya buralara bakıldığında memleket sanki bazılarının babasının yeri. Bu ülke kimse babasının malı değil. Bu ülkenin sahibi bu halktır. Bizim belediyeler de aynı yanlışı yapsa, bu yanlışı dile getiririz. Türkiye’nin her tarafını bir talan içinde adeta kendi yandaşlarına peşkeş çekerek yemeye çalışmak bu topluma verilecek en büyük zarardır. İlk seçimde bunun hesabı halkımız tarafından görülecektir.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR