CHP'li Özkan Yalım'dan 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı

CHP 9 Aralık 2020 09:35
Videoyu Aç CHP'li Özkan Yalım'dan 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı
A
a
Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili ve Karma Parlamento Başkan Vekili Özkan Yalım, insan haklarına saygının çoğulcu demokrasiye saygının gereği olduğunu vurguladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili ve Karma Parlamento Başkan Vekili Özkan Yalım, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında hak ve özgürlüklere vurgu yapan Özkan Yalım, şunları dile getirdi:
"Birleşmiş Milletlerin 1948 yılında kabul ettiği İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Türkiye'de 1949 yılında Resmi Gazete'de yayımlanarak hayata geçirildi. Ancak aradan geçen yıllara rağmen ülkemizde dahil dünyanın pek çok yerinde hak ihlalleri sürüyor.  Ülkemizde her gün bir kadın ya şiddette uğruyor, ya cinayet kurbanı oluyor. Yaşama hakkı elinden alınıyor. Kadına şiddet en büyük insan hakları ihlalidir. 
Çalışma hakkı, yaşamsal önemi olan temel insan haklarındandır. İşsizlik sorunu, işini kaybeden ya da iş bulamayan yurttaşlarımızın en temel insan hakkının ihlalidir. Sağlıklı çevrede yaşamak, eğitime, sağlığa ücretsiz ve kolay erişebilmek her yurttaşımızın en temel anayasal hakkıdır. 
İnsan haklarının korunması demokrasinin gereğidir. 
Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bu Bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir.
İnsan haklarına yönelik ihlalleri ortadan kaldırmak için doğru mekanizmalar hayata geçirilmelidir."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR