CHP’Lİ ORDU MİLLETVEKİLİ ADIGÜZEL, FATSA SİYANÜRLÜ MADENDE YAŞANANLARI ANLATTI

CHP 13 Nisan 2021 13:30
Videoyu Aç CHP’Lİ ORDU MİLLETVEKİLİ ADIGÜZEL, FATSA SİYANÜRLÜ MADENDE YAŞANANLARI ANLATTI
A
a
“EN ALTTAN EN ÜSTE, KADAR BÜTÜN YETKİLİ MAKAMLAR BUNUN BEDELİNİ ÖDEYECEK”
Ordu’nun Fatsa ilçesindeki siyanürlü maden çalışmalarının yapıldığı alanda inceleme yapan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Usule aykırı işlem yapan, hangisi olursa olsun, en alttan en üste, kadar bütün yetkili makamlar bunun bedelini ödeyecek. Günü gelecek burada katlettiğiniz canlıların da bu ağaçların da hesabını vereceksiniz” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu’nun Fatsa ilçesinde yaşanan talanı ve doğa katliamını yerinde anlattık. Maden çalışmasının yapıldığı bölgede bir tarafta fındık bahçesi olduğunu ve fındık bahçesinin hemen alt tarafında ise “siyanür bahçesi” olduğuna vurgu yapan Milletvekili Adıgüzel, bölgedeki Yukarıtepe köyü ile maden alanının komşu olduğunu belirtti. Alanın çevresinde kesilen ağaçları da gösteren Adıgüzel, Fatsa’yı bu hale getiren herkesin bir gün hesap vereceğinin mesajını verdi.
“İNSANLARI EVE KAPATTILAR, BU ORMAN KATİLLERİ GELDİ KESİM YAPTI”
 Bölgede akan derelerin çok yüksek zararlı metal değerleri barındırdığını ve her gün ölmüş kuş bulduklarını da belirten CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Bu maden alanından akan sularda ağır metaller var. Alüminyum bin kat kurşun,  kadmiyum 100 kat, bakır 80 kat tespit edildi. Ve bu su Elekçi Irmak’ına boşalıyor. Elekçi Irmak’ı da Çöteli köyüne. Yukarıtepe’ye, aşağıda Fatsa’da Dolunay’a, Evkaf’a evlere veriliyor. Şu anda yapılan işletme, yapılan iş tamamen kaçak. Fatsa’daki altın madeni tamamen kaçak bir işletmedir.  Geçtiğimiz günlerde, hem de sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde, insanları eve kapattılar, bu orman katilleri geldi kesim yaptı. Şimdi bu ağacı bir vatandaş kesse ağır cezalarda yargılanır ama Orman İşletme kendi kesince yargılanmayacağını mu düşünüyor. Bakın burada uyarıyorum. Usule aykırı işlem yapan, hangisi olursa olsun, en alttan en üste, kadar bütün yetkili makamlar bunun bedelini ödeyecek. Günü gelecek burada katlettiğiniz canlıların da bu ağaçların da hesabını vereceksiniz” dedi.
“BÜTÜN VATAN HAİNLERİNE RAĞMEN BU VATANI SATMAYACAKLAR” 
 Çalışma yapan Kanadalı ve İngilterelilere bölge halkının izin vermeyeceğini bildiren Milletvekili Adıgüzel, “Bölgede yaşayan Karatavuk Kuşları var. Her gün bir yerde bir tanesin, ölü görüyoruz. Bölgede tüm Karadeniz’de çok yaygın olan Eğrelti Otları var. Çünkü çok arsız bir bitkidir. Fakat burada Eğrelti Otu yetişmiyor. Çünkü neden? Burada Eğrelti Otu’ndan daha arsızlar var. O kadar arsızlar ki buranın idarecileri, yetkilileri benim vatandaşımı arayıp, ‘Toprağını bize sat, alanını bize kat. Eğer bunu yapmazsan zorla alırım’ diyebilecek kadar ahlaksız bunları.  Kanada’dan, İngiltere’den gelerek benim vatandaşımı tehdit edecek kadar ahlaksız bunlar. Alan açmak için orman yakacak kadar ahlaksız bunlar. Zaten memlekette satan satana. Siyasetçisi fındık emekçisini satıyor, belediyedeki rant şebekesi halkı satıyor. Taş ocağı antik kentin altını oyuyor, tarihini satıyor. Orman İşletme ağacını satıyor ama Cevat Amca da Yukarıtepe köylüleri de vatanını satmayacak. Bütün vatan hainlerine rağmen bu vatanı satmayacaklar” ifadelerini kullandı.
“ORDU’NUN EKMEĞİNİ YİYEN HERKESİ, YUKARITEPE’YE ÇAĞIRIYORUM”
 Bölgede 11 yaşındaki çocuğun Lenf Kanseri nedeniyle öldüğünü; Fatsa, Ünye fındığının alıcılar tarafından artık alınmadığına da dikkat çeken Adıgüzel, “Bizim karşımızda milliyetçi diye geçinenler, öyle milliyetçilik hamaset ile olmuyor. İşte bu ağaç da milliyetçilik, bu ağaç da vatan, o kuşlar da vatan, bu toprak da vatan. Ordu’nun ekmeğini yiyen, Ordu’nun temsilcisiyim diyen herkesi Yukarıbahçeler’e çağırıyorum. Yukarıtepe’ye çağırıyorum. Gelin burada vatandaşınıza sahip çıkın. Yarın bunlar çekip gittiği zaman ırzına geçilmiş bir toprak, ırzına geçilmiş bir doğa bırakacaklar” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR