CHP’Lİ HALICI: “EĞİRDİR GÖLÜ’NÜ KAYBEDİYORUZ”

Gündem 15 Mart 2021 16:49
Videoyu Aç CHP’Lİ HALICI: “EĞİRDİR GÖLÜ’NÜ KAYBEDİYORUZ”
A
a
CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, Eğirdir Gölü’nün göz göre göre yok olduğunu söyledi.
CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, iklim krizinin beraberinde getirdiği kuraklık sorununa dikkat çekti. Eğirdir Gölü’nün ise sahipsiz bırakıldığını söyleyen Halıcı şu ifadeleri kullandı:
“BU NOKTAYA GÖZ GÖRE GÖRE GELİNDİ”
“Eğirdir Gölü’nü kuraklığa kaybetmek üzereyiz. İtalya’daki Komo Gölü’ne gideceğinize Türkiye’deki Eğirdir’e gelin ama maalesef biz gölümüzü daha yeterince tanıtamadan kaybetmek üzereyiz. Bu noktaya göz göre göre gelindi. Kulaklar tıkandı, gözler kapandı.” 
“SİYASET ÜSTÜ BİR KONU”
CHP’li Halıcı, Eğirdir Gölü’nün siyaset üstü bir konu olduğunu vurgulayarak, “Şehrin tüm bileşenleri bu konuya sahip çıkmalı. Eğirdir Gölü, o havzaya can veren bir göl. Bugün Isparta’da elmacılık, meyvecilik yapılıyorsa Eğirdir Gölü sayesindedir. O göl havzasının havası ve suyu olmasa bugün meyvecilik yapamazsınız. Isparta’nın ve Türkiye’nin tanıtımı açısından da çok önemlidir Eğirdir. Türkiye’nin tatlı su kaynaklarından biridir. İçme suyu olarak da zaman zaman hala yedek rezerv olarak kullanılmakta ama burada vahşi sulamanın önüne geçemedik. Devlet Su İşleri ile ilgili kurumlar yıllardır burada yapılması gereken kapalı sulama, basınçlı sulama sistemlerini bir türlü devreye sokamadı. 19 senedir ülkeyi yöneten AKP iktidarı var. 4 milletvekilinin 3’ü, 13 belediyeden ise 10’unu almış durumdalar. Her gelen sahip çıkmış Isparta’ya hemşerilerimiz ama Isparta’nın hak ettiği bu mu?” diye sordu. 
520 kilometrekarelik gölün 100 kilometrekaresinin kaybedildiğini ve gölün ikiye bölünmek üzere olduğunu CHP İl Başkanı Halıcı, gölün derinliğinin de 16 metreden 7 metreye düşmüş olduğunu söyleyerek tehlikeye dikkat çekti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR