CHP

CHP’Lİ GÖKÇEL: LİMON İHRACATÇISI MAĞDUR

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, limon ihracatının yasaklanması hakkında konuştu. Geçen yıl soğan ve patateste olduğu gibi bu yıl da limonun yasaklandığını belirten Gökçel, AKP iktidarının tarımı planlayamayarak çiftçinin bitmesine neden olduğunu söyledi.

CHP’Lİ GÖKÇEL: LİMON İHRACATÇISI MAĞDUR

3 Nisan 2020 09:32
-A

+A

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel limon ihracatının izne bağlanarak fiilen yasaklanmasını yayınladığı görüntülü mesajla eleştirdi. AKP iktidarının tarımı planlayamadığını belirten CHP’li Vekil, çiftçinin plansızlık nedeniyle bittiğini söyledi. Geçen sene patates ve soğanda yapılan yanlışlardan biri olan ihracat yasağının bu yıl limona uygulandığını belirten CHP’li Gökçel, limon üreticisinin mağdur edildiğini belirtti.

DESTEK BEKLERKEN MAĞDUR OLDU

Limon üreticilerinin Korona Virüsü nedeniyle açıklanan destek planı çerçevesinde borçlarının faizsiz ertelenmesi gibi beklentileri olduğunu ifade eden CHP Mersin Milletvekili, limon ihracatının yasaklanması ile üreticinin şoka girdiğini belirtti. Limon ihracatı yasağını uygulayan iktidarı, kararını gözden geçirmeye davet eden Cengiz Gökçel, ihracatın tekrar başlatılmasını umut ettiğini söyledi.

Sözlerini limon üreticilerine seslenerek tamamlayan CHP’li Gökçel “Limon üreticilerine de mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında onların sözü, onların sesi olacağımı bilmelerini istiyorum.” dedi.

DÖNMEZ'E BOTAŞ'I DA SORDU

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan imzasıyla çalışanlara gönderilen kesinti mesajını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Milli Dayanışma Kampanyası için kapsam dışı personelin maaşından 400 TL, kapsam içi personelin maaşından ise 200 TL kesinti yapılacağının ifade edildiği mesaj için Gökçel, daha az ve daha çok bağışta bulunmak isteyenlerin belirli bir adrese elektronik posta göndermesi istendiğine dikkat çekerek bu uygulamayı “fişleme” olarak değerlendirdi.

KEYFİYETİN KANITI

Bağış kampanyalarının doğası gereği gönüllülük esasına dayandığını hatırlatan CHP’li Gökçel, çalışanların ücretlerinden kendi yazılı rızaları olmadan kesinti yapılmasının ilgili mevzuata aykırı olduğunu belirtti. Ülkemizin Korona Virüsü gibi küresel bir tehditle karşı karşıya olduğu bu günlerde çalışanların güvencelerini hiçe sayan, fişleme gibi görülen bu tip uygulamaların kamuda yaratılan keyfi düzeni kanıtladığını söyleyen CHP Mersin Milletvekili, Bakan Dönmez’e şu soruları yöneltti:

- BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burhan Özcan’ın, çalışanların maaşlarından kesinti yapma keyfiyeti hangi mevzuata dayanmaktadır?

- Ülkemizin önemli kurumlarından biri olan BOTAŞ’taki ilgili mevzuata aykırı işlem yapılacağını duyuran söz konusu çağrı sonucunda, Burhan ÖZCAN başta olmak üzere sorumlular hakkında Bakanlığınızca herhangi bir işlem başlatılmış, suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

- BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burhan Özcan’ın bu görevi dışında maaş aldığı başka bir görevi mevcut mudur? Varsa bunlarla birlikte aylık geliri ne kadardır? Bunun ne kadarını “Milli Dayanışma Kampanyası” kapsamında bağışlamıştır?

- Çalışanların maaşlarından yapılacağı duyurulan kesinti hangi hesapta toplanacaktır?

- Bakanlığınız bünyesinde benzer uygulamalarla çalışanların maaşından kesinti yaparak bağış hesaplarına aktaran bir kurum mevcut mudur?

- Önergeyi yanıtladığınız tarihe kadar; Bakanlığınız, Bakanlığınızın bağlı ve ilgili kuruluşları tarafından Milli Dayanışma Kampanyası kapsamında ne kadar bağış toplanmış, toplanan destekler hangi hesaplara transfer edilmiştir?

- Bağış kampanyasına katılmak istemeyen veya düşük miktarla katılmak istediğini belirten personel hakkında 2020 yılı içinde herhangi bir disiplin uygulamasına başvurulmuş mudur?
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku