CHP'li Fatma Köse, kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasanın kabulünde konuştu

CHP 4 Aralık 2020 17:01
Videoyu Aç CHP'li Fatma Köse, kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasanın kabulünde konuştu
A
a
EMEĞİMİZ VAR SÖZÜMÜZ DE OLACAK 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile kadınların 86 yıl önce en demokratik hakları olan "seçme ve seçilme hakkını" elde ettiğine vurgu yaparak, "Seçme ve seçilme hakkı ile kadınların yurttaşlık haklarından eksiksiz yararlanmalarının önü açıldı. Biz kadınlar yaşamın her yerinde varız. Emeğimiz var sözümü de olacak" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, 5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulünün yıldönümünde bir mesaj yayınladı.
Kadınların "seçme ve seçilme" hakkını elde etmelerinin en büyük devrimlerden biri olduğuna dikkat çeken Fatma Köse, şunları söyledi: "Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile bundan tam 86 yıl önce kadınlar, en demokratik haklarına kavuştular. Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, 5 Aralık 1934’te pek çok Avrupa ülkesinden çok önce kadınların elde ettiği seçme ve seçilme hakkı cinsiyet eşitliğine dayalı toplumun kurulmasına öncülük etme yolunda en büyük devrimlerden biri olmuştur."

MÜCADELEMİZ SÜRECEK
Kadınların yurttaşlık haklarından eksiksiz yararlanmalarının önünün de açıldığını dile getiren Köse, "Anayasamızda kadın ve erkek eşit haklara sahip. Ancak anayasaya rağmen eşit temsilde adaletsizlik sürüyor. Ülkemizde her gün artarak devam eden kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin temelinde bu eşitsizlik yatıyor. Kadını erkek ile eşit görmeyen bu anlayış kadınları öldürüyor. Onları iş yaşamından, eğitimden, sosyal yaşamdan koparıyor. Kadınların elde ettiği hakların ellerinden alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Kadının, yönetimde, siyasette, çalışma yaşamında, eğitimde, hukukta, evrensel hak ve özgürlüklerde ve diğer tüm alanlarda erkeklerle eşit haklara ve olanaklara, sahip olduğu, her türlü toplumsal ve fiziki baskıdan uzak, özgürce yaşadığı cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir toplum için mücadelemiz sürecek" ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR