Mersin

CHP’li Esen, Özgecan’ı andı

CHP Kadın Kolları Mersin İl Başkanı Pakize Esen, kadın- erkek eşitliğini sağlam temeller üzerinde kurabilmek için fırsat önceliğinin cinsiyetler arası eşitliğin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

CHP’li Esen, Özgecan’ı andı

11 Şubat 2019 11:27
-A

+A


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Kadın Kolları Mersin İl Başkanı Pakize Esen, Mersin’de 11 Şubat 2015 günü öldüren üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ölümünün 4. yıldönümünde artarak devam eden kadına yönelik şiddete dikkat çekti. 
Özgecan’ın ölümünün Türkiye’deki cinsel saldırılar ve artan kadın cinayetleri konusunda toplumsal duyarlılığı arttırdığını, ancak geçen 4 yılda kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin artarak devam ettiğini ifade eden Başkan Esen, “Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin ortadan kaldırılması için gerekli hukuki düzenlemeler yapılırken, yaşamın her alanında fırsat eşitliğinin önünün de açılması gerekiyor. Kadına ve çocuğa yönelik her türlü şiddetin en ağır şekilde cezalandırılabilmesi için Türk Ceza Kanunu’nda düzenlemeler yapılmalıdır.  Kadın- erkek eşitliğini sağlam temeller üzerinde kurabilmek için fırsat önceliği cinsiyetler arası eşitliğin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmelidir” dedi.
 
Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin sona ermesi için mücadelelerinin süreceğini dile getiren Esen, “Bir kadın olarak hayatımda taşıdığım tek tabuttu” dedi ve şunları ifade etti:
“Başta Özgecan Aslan olmak üzere, şiddet kurbanı tüm kadınlarımızı anıyor, kadın cinayetlerinin son bulmasını temenni ediyorum.”
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku